Sieć Auchan Polska uruchomiła w Warszawie pierwszy autonomiczny sklep. Bezobsługowa placówka czynna jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - podano w komunikacie prasowym. Wcześniej na podobny format sklepu zdecydowała się między innymi Żabka.
"Zastosowane w sklepie zaawansowane rozwiązania oparte na technologii sztucznej inteligencji zapewnia partner strategiczny projektu – firma Trigo. Polska jest pierwszym rynkiem, na którym sklep Auchan Go został w pełni otwarty dla konsumentów, po udanych testach konceptu przeprowadzonych we Francji" - napisała firma w komunikacie.
Pierwszy sklep autonomiczny sieci Auchan
Dodała, że "to najmniejszy z formatów zakupowych Auchan", a "na powierzchni 75 mkw. szybkie i komfortowe zakupy bez konieczności korzystania z kas może robić równocześnie nawet do 30 klientów".
"W bogatej asortymentowo ofercie sklepu wśród ponad 1000 produktów znajdą m.in. przekąski, kanapki, sushi, pieczywo, napoje, nabiał, sery, mrożonki, produkty BIO, artykuły garmażeryjne, a także przemysłowe" - wskazano w komunikacie.
Sklep autonomiczny - jak to działa?
W komunikacie wyjaśniono, jak działa sklep autonomiczny. Podano, że "wystarczy zarejestrować swój numer telefonu i wczytać kartę płatniczą", a w przypadku sieci Auchan "każdy z klientów może to zrobić w swobodny i bezpieczny sposób dzięki zastosowaniu przed wejściem tzw. śluzy, w której ustawiony jest terminal".
Zainstalowany w sklepie system korzysta z kamer wizyjnych wraz z czujnikami wyposażonych w wagi półek. "Działając z dużą precyzją identyfikuje ruchy każdego z klientów i automatycznie liczy zebrane z półek produkty (odliczając te odkładane z powrotem), generując ich cyfrowe koszyki zakupowy w czasie rzeczywistym. Płatność realizowana jest automatycznie tuż po wyjściu klienta ze sklepu, wraz z przesłaniem na jego telefon cyfrowego paragonu" - wytłumaczono w komunikacie.
Sklepy autonomiczne w Polsce
Auchan nie jest pierwszą siecią, która umożliwia klientom w Polsce korzystanie ze sklepów autonomicznych. Tego typu placówki handlowe otworzyła już sieć Żabka. Pierwszy sklep Żabka Nano rozpoczął swoją działalność w czerwcu 2021 r. w Poznaniu. Jak tłumaczy firma takie sklepy zlokalizowane są m.in. w miejscach, w których – ze względu na ograniczoną powierzchnię lub wymogi prawne – nie zmieściłaby się standardowa placówka sieci Żabka, np. w biurowcach, klubach fitness czy akademiku.
Portal bluemedia.pl wskazał, że Carrefour ma sklepy z modelem sprzedaży samoobsługowej opartej na technologii automatów sprzedażowych, a sieć Take&GO ma samoobsługowe sklepy, gdzie wejście oraz płatność odbywa się przy użyciu kodu QR w aplikacji.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe