Senatorowie chcą odszkodowań dla firm. "W trybie przewidzianym w ustawie o stanach nadzwyczajnych"

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
W Senacie inicjatywa ustawodawcza ws. pomocy dla przedsiębiorców
W Senacie inicjatywa ustawodawcza ws. pomocy dla przedsiębiorców TVN24
wideo 2/6
TVN24W Senacie inicjatywa ustawodawcza ws. pomocy dla przedsiębiorców

Wszyscy przedsiębiorcy będą mogli się zwracać o odszkodowania w trybie przewidzianym w ustawie o stanach nadzwyczajnych - zakłada projekt senackiej inicjatywy ustawodawczej. Przedstawili go na konferencji prasowej: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz przedstawiciele PSL i Lewicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na wtorkowej konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano senacką inicjatywę ustawodawczą, wystąpili marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO), senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrzeszony), wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) i posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska (Lewica).

Odszkodowania za lockdown

Jak wyjaśniał Kwiatkowski, projekt zakłada, że wszyscy przedsiębiorcy będą mogli się zwracać o odszkodowania "w trybie przewidzianym w ustawie o stanach nadzwyczajnych, która obowiązuje od 2002 roku".

- Ustawa przewiduje, że wnioski składa się do wojewody, a jeśli przedsiębiorca jest niezadowolony z uzyskanego odszkodowania, może się odwołać do sądu - przypomniał Kwiatkowski.

Odszkodowania te - jak dodał - będą pokrywały straty u wszystkich przedsiębiorców, którzy straty ponieśli, pomniejszone o pomoc uzyskaną w ramach kolejnych tarcz. - Projekt nie narusza zakazu pomocy publicznej. Przepisy wspólnotowe mówią wyraźnie, że w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy nie różnicuje się podmiotów gospodarczych, takie odszkodowania można wprowadzić - mówił Kwiatkowski.

- Senat jeszcze w styczniu będzie pracował nad projektem, to jest wiarygodna, rzetelna i uczciwa propozycja - zaznaczył.

Marszałek Tomasz Grodzki dodał, że obecność na konferencji prasowej przedstawicieli całej większości senackiej "to dobry znak". - Tylko tym sposobem możemy się przeciwstawić tej fali ignorancji w stosunku do polskiej gospodarki, jaką forsuje obecny rząd - powiedział Grodzki.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości