Segregacja śmieci po nowemu. Zobacz, co się zmieni

Z kraju

Zużywamy milion plastikowych butelek na minutę tvn24bis
wideo 2/4

Od jutra w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Oznacza to, że będziemy dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Od 1 lipca na terenie całego kraju, będzie obowiązywał Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory odpady będą dzielone na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Nowe zasady - cztery kategorie

Pojemnik niebieski (papier) Wrzucamy: - opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), - katalogi, ulotki, prospekty, - gazety i czasopisma, - papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, - zeszyty i książki, - papier pakowy, - torby i worki papierowe.

Nie wrzucamy: - ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych,- papieru lakierowanego i powleczonego folią, - papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, - kartonów po mleku i napojach, - papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, - tapet, - pieluch jednorazowych i podpasek, - zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, - ubrań.

Pojemnik zielony (szkło) Wrzucamy: - butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),- szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Nie wrzucamy: - ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, - szkła okularowego, - szkła żaroodpornego, - zniczy z zawartością wosku, - żarówek i świetlówek, - reflektorów, - opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, - luster, - szyb okiennych i zbrojonych, - monitorów i lamp telewizyjnych, - termometrów i strzykawek.

Pojemnik na papier www.mos.gov.pl
Pojemnik na szkło www.mos.gov.pl

Pojemnik żółty (metale i tworzywa sztuczne) Wrzucamy:

- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, - nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych, - plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), - opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp., - plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, - aluminiowe puszki po napojach i sokach, - puszki po konserwach, - folię aluminiową, - metale kolorowe, - kapsle, zakrętki od słoików, - zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Nie wrzucamy: - butelek i pojemników z zawartością, - opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, - opakowań po olejach silnikowych, - części samochodowych, - zużytych baterii i akumulatorów, - puszek i pojemników po farbach i lakierach, - zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Pojemnik brązowy (odpady ulegające biodegradacji) Wrzucamy: - odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), - gałęzie drzew i krzewów, - skoszoną trawę, liście, kwiaty, - trociny i korę drzew, - resztki jedzenia. Nie wrzucamy: - kości zwierząt, - odchodów zwierząt, - popiołu z węgla kamiennego, - leków, - drewna impregnowanego, - płyt wiórowych i MDF, - ziemi i kamieni, - innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych). Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucaj do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Pojemnik na metale i tworzywa sztucznewww.mos.gov.pl
Pojemnik na odpady biodegradowalne www.mos.gov.pl

Okres przejściowy

Co prawda, nowe przepisy segregacji śmieci wejdą w życie od 1 lipca. Jednak to nie oznacza od razu przejścia na zmieniony system selekcjonowania odpadów. Według danych resortu (ankiety z ponad 2 tys. gmin), które przedstawił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek pod koniec stycznia, w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale na dwie frakcje (suche i mokre). - Odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce. Dlatego w interesie nas wszystkich jest, aby jak najwięcej było ich odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi - podkreślał na konferencji Mazurek. Wiceminister zwrócił uwagę, że zmobilizowanie samorządów do segregacji jest niezbędne w związku z wymogami, jakie stawia UE. W 2020 r. musimy uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Obecnie jest to 26 proc., a roczna zmiana to zaledwie 0,7 proc - wskazał Mazurek. Ze względu na realia, m. in. związanie gmin umowami na wywóz odpadów, prawo przewiduje okres przejściowy, zanim nowe zasady zaczną funkcjonować w pełni. Gminy mają czas do połowy 2022 r. na wymianę pojemników na te we właściwych, czterech kolorach. Natomiast stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock