Kompetencje Rzecznika Finansowego ma przejąć Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tak wynika z projektu ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów, który opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Chodzi o projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów - podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej, który przygotowało Ministerstwo Finansów.
Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt trafił już do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Uwagi do projektu można zgłaszać do 25 września.
Urząd Rzecznika Finansowego ma zostać zlikwidowany
Projekt ma na celu - jak napisano w ocenie skutków regulacji - "zwiększenie efektywności w zakresie ochrony, zarówno w zakresie zbiorowych, jak i indywidualnych, interesów klientów podmiotów rynku finansowego, poprzez zintegrowanie organów właściwych w tym obszarze i przejęcie dotychczasowych kompetencji Rzecznika Finansowego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów".
Urząd Rzecznika Finansowego został stworzony ustawą z sierpnia 2015 roku. Obecnym funkcję RF sprawuje Mariusz Golecki, który został powołany na to stanowisko w październiku ubiegłego roku.
Projekt zakłada przyznanie Prezesowi UOKiK szeregu nowych kompetencji, dotyczących ochrony klientów podmiotów rynku finansowego. Chodzi przede wszystkim o możliwość podejmowania interwencji w sprawach indywidualnych, wynikających ze składania reklamacji, czyli wystąpienia klienta podmiotu rynku finansowego, w którym zgłasza on zastrzeżenia, dotyczące usług świadczonych przez ten podmiot.
Według resortu finansów podstawową zaletą tego rozwiązania będzie rozszerzenie dostępnych źródeł informacji na temat naruszeń występujących na rynku finansowym.
"Połączenie w jednym urzędzie zadań w zakresie ochrony interesów konsumentów na rynku finansowym pozwoli na prowadzenie spójnej i skutecznej kampanii informacyjnej, dotyczącej praw klientów rynku finansowego, a co za tym idzie, zwiększenie jej skuteczności" - podkreślono.
Urząd Rzecznika Finansowego ma funkcjonować do końca tego roku.
Fundusz Edukacji Finansowej
Projekt przewiduje utworzenie Funduszu Edukacji Finansowej (FEF), który będzie państwowym funduszem celowym. Jego dysponentem będzie Prezes UOKiK. Zlikwidowany zostanie natomiast obecny fundusz działający na podstawie przepisów o Rzeczniku Finansowym.
"Cel, na który przeznaczane mają być środki Funduszu Edukacji Finansowej, nie ulegnie zasadniczo zmianie w stosunku do stanu obecnego" - wyjaśniono.
Założono, że koszty funkcjonowania systemu ochrony klientów podmiotów rynku finansowego będą ponosić określone podmioty rynku finansowego, analogicznie do dotychczasowych rozwiązań dotyczących kosztów działalności Rzecznika Finansowego i jego biura. Katalog tych podmiotów i wysokość uiszczanych przez nie opłat nie ulega zmianie.
Wyjaśniono ponadto, że w 2021 roku środki na pokrycie wydatków związanych z zadaniami Prezesa UOKiK przejętymi od Rzecznika Finansowego, sfinansowane zostaną z utworzonej na ten cel rezerwy celowej.
"Wejście w życie projektu spowoduje pomijalne w skali OSR skutki finansowe w wysokości ok. 0,16 mln zł rocznie, wynikające ze zwolnienia klientów podmiotów rynku finansowego z obowiązku uiszczania opłaty w kwocie 50 zł od wniosku od o wszczęcie pozasądowego postępowania w sprawie rozwiązania sporu między klientem a podmiotem rynku finansowego" - zauważono.
Możliwe zwolnienia
Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, pracownicy Biura Rzecznika Finansowego z dniem wejścia w życie ustawy - 1 stycznia 2021 roku - staną się pracownikami UOKiK. Niewykluczone są jednak zwolnienia.
"Mając jednak na względzie zasady gospodarności i celowości wydatkowania środków publicznych niezbędne będzie przeprowadzenie analizy dotychczasowej struktury zatrudnienia w BRF (Biurze Rzecznika Finansowego - red.) pod kątem nakładających się na siebie zadań pracowników obydwu instytucji, w związku z czym stosunki pracy z pracownikami Biura Rzecznika Finansowego zostaną poddane weryfikacji i jeżeli przed upływem 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy i płacy albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy wówczas umowy wygasną po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy" - czytamy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock