"To rutynowe działanie". Rząd porozmawia o ograniczenia w dostawach energii

Z kraju

TVN24 BiSPiechociński: Zwiększyliśmy import energii i ustabilizowaliśmy sytuację

Rząd na posiedzeniu we wtorek zajmie się m.in. projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek PSE ws. ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów. Ministrowie omówią też projekt, którego celem jest zachęcenie rolników do organizowania się w grupy i związki.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który poinformował w poniedziałek, że projekt rozporządzenia ws. ograniczeń w dostawach energii będzie tematem obrad Rady Ministrów, podkreślił, że będzie ono dotyczyło okresu do 30 sierpnia. - Wobec tych wyzwań długotrwałej suszy, skrajnie, ekstremalnie wysokich temperatur, to jest (ograniczenia w dostawach energii - red.) rutynowe działanie - powiedział Piechociński na konferencji prasowej.

Bo za gorąco

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wprowadziły od poniedziałku od godz. 10 ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju. Ograniczenia nie obejmują odbiorców indywidualnych ani instytucji takich jak szpitale. Dotyczą natomiast tych odbiorców, dla których określona w umowie wielkość mocy umownej ustalona została powyżej 300 kW.

Tzw. 20. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobieżeniu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych.

Szef PSE Henryk Majchrzak podkreślił w poniedziałek, że decyzja o ograniczeniach była bardzo trudna, ale głęboko przemyślana. - W planie ograniczeń mamy odbiorców, którzy są przygotowani na taki stan. Jeśli wprowadzamy ograniczenia, oni na nie reagują i nie ma zagrożenia dla ciągłości pracy ich instalacji i urządzeń. (...) Sytuacja wraca do równowagi. W związku z tym będziemy elastycznie ustalać stopnie zasilania - wyjaśnił.

Ministrowie omówią też projekt ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych, ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który został przygotowany przez resort rolnictwa. Zgodnie z założeniami projektowane zmiany mają w efekcie zwiększyć uczestnictwo rolników w grupach producentów rolnych. Projekt określa zasady organizowania się w grupy producentów rolnych i ich związki. Nowe przepisy mają być dostosowane do prawa UE.

Autor: mn / Źródło: PAP