TVN24 Biznes | Dla firm

Oblicz wysokość składki zdrowotnej. ZUS udostępnił specjalny kalkulator

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Premier o Polskim Ładzie
Premier o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier o Polskim Ładzie

Polski Ład wprowadził zmiany w składce zdrowotnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej stronie kalkulator, który ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

Polski Ład wprowadził zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.

- Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych na przykład okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu - wyjaśniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Kalkulator jest dostępny na stronie Zakładu. Docelowo ma zostać także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - wątpliwości

Profesor Uścińska zapewniła, że ZUS stara się robić wszystko, aby pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów. - Odpowiadamy na wszystkie pytania przedsiębiorców i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinii są przeszkoleni do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej - wskazała szefowa ZUS.

Przypomniała, że ZUS w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl webinariów dla przedsiębiorców. - Oprócz tego cyklicznie wraz z przedstawicielami skarbówki eksperci Zakładu biorą udział w specjalnych dyżurach telefonicznych. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych - dodała.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości