Przedsiębiorcy zapłacą więcej. Składki ZUS w górę

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSJak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?

W 2022 roku rosną składki ZUS płacone przez przedsiębiorców. Podstawowe składki na ubezpieczenia społeczne będą o 135,60 zł miesięcznie wyższe od dotychczasowych stawek. Do tego trzeba doliczyć obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zmiany w jej wyliczaniu wprowadził Polski Ład.

W połowie grudnia Sejm przyjął ustawę budżetową na 2022 rok. Wynika z niej, że prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie 5922 zł. Oznacza to, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które opłacają składki od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, będą je naliczać w 2022 roku od 3553,20 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Składki ZUS 2022

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 roku:

- składka emerytalna 693,58 zł,

- składka rentowa 284,26 zł,

- składka chorobowa 87,05 zł,

- składka wypadkowa - 59,34 zł,

- składka na Fundusz Pracy - 87,05 zł.

Podstawowe składki na ubezpieczenia społeczne wyniosą łącznie 1211,28 zł. Oznacza to, że będą o 135,60 zł miesięcznie wyższe od obecnych stawek.

Łukasz Kozłowski/Federacja Przedsiębiorców Polskich

Ubezpieczenie zdrowotne

Do tego trzeba doliczyć jeszcze obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ustawa podatkowa z Polskiego Ładu wprowadziła zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki. Przedsiębiorcy będą musieli obliczać ją od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania.

Czytaj także: Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć >>>

Miesięczna składka zdrowotna w ramach rozliczania się w ramach skali podatkowej wyniesie 9 proc. dochodu, ale nie mniej niż 270,90 zł. W przypadku podatku liniowego będzie to 4,9 proc. dochodu, ale nie mniej niż 270,90 zł. Rozliczający się w ramach karty podatkowej będą musieli natomiast zapłacić po prostu 270,90 zł miesięcznie. Składka zdrowotna będzie uzależniona od wielkości uzyskiwanych przychodów w przypadku przedsiębiorców opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma pomóc w wyliczeniu nowej składki zdrowotnej. Zakład zapowiedział, że w drugiej połowie stycznia br. udostępni specjalny kalkulator, który ma ułatwić ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i obliczenie należności. Kalkulator będzie udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl, docelowo ma się znaleźć także w programach Płatnik i ePłatnik.

Powyższe zmiany obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.

Początkujący przedsiębiorcy

Początkujący przedsiębiorcy, korzystający z 6-miesięcznej ulgi na start, opłacają wyłącznie składkę zdrowotną. Przez kolejne dwa lata prowadzenia działalności można opłać składki w preferencyjnej obniżonej wysokości. W niektórych przypadkach jest też możliwość opłacania składki uzależnionej od przychodu (mały ZUS plus).

Jak czytamy na stronach ZUS, osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i korzystają z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności, opłacają składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł, a zatem podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w tym roku nie może być niższa niż 903 zł.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości