Głód ziemi. Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek

Z kraju

Gabinet cieni ostro krytykuje "fatalnego, śpiącego ministra"

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

Zainteresowanie rolników pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w ostatnim kwartale 2016 r. o 38 proc. rok do roku.

Jak wynika z raportu, najwięcej pożyczek biorą rolnicy z województw dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego.

Głód ziemi

Analiza Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wskazuje, że optymizm rolników jest związany z poprawą koniunktury. W styczniu 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się i był to czwarty z rzędu kwartał tej poprawy. Wartość wskaźnika wzrosła o 0,6 punktu. Jest to niespodzianką, bowiem dotąd w historii badania koniunktury rolnej nie zdarzyło się, by – z uwagi na zimowe osłabienie aktywności rolniczej – wartość wskaźnika zwiększyła się w pierwszym kwartale roku.

Optymizm rolników

- Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Instytut poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem przypływu optymizmu wśród rolników - ocenia menedżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing Michał Kamiński.

Jest przekonany, że "wskaźniki przyczynią się do stopniowego odbicia inwestycji wśród klientów sektora rolnego, a z pewnością pozytywnym i dodatkowym bodźcem w tym względzie będzie możliwość realizacji inwestycji dzięki uruchomieniu środków unijnych".

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia/(CC BY-SA 1.0) | Nakiel