Rafał Hirsch: Austria - najciekawszy bankrut Europy

98db5f58-c268-11e3-afc2-0025b511229eShutterstock

Rok 2015 jest w Europie rokiem bankructw państw. Co najmniej jednego państwa – Ukraina bowiem mówi o tym całkiem wprost. Dobrze znane są też obawy o Grecję. A ostatnio pojawiły się opinie, że tak właściwie niedawno zbankrutowała Austria – i to jest przypadek najciekawszy.

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy poprzez bankructwo państwa. Na chłopski rozum bankructwo jest wtedy, jak ktoś ma długi i nie jest w stanie ich obsłużyć. Zgodnie z definicjami stosowanymi przez agencje ratingowe wystarczy raz się spóźnić ze spłatą długu albo odsetek na czas i już mamy tak zwany "default". Taką klasyczną sytuację możemy mieć w Grecji – tam długi są ogromne, kraj jest odcięty od rynkowego finansowania z zewnątrz, w budżecie pieniędzy nie ma, więc jedyną możliwością uniknięcia bankructwa jest pomoc ze strony Unii Europejskiej, MFW i ECB. Rozmowy trwają, ale zagrożenie bankructwem jest wysokie.

Sytuacja Ukrainy jest nieco inna. Tutaj MFW już udzielił pomocy, ale właśnie, pod warunkiem że Kijów zbankrutuje, czyli, że nie spłaci swoich starych długów wobec wierzycieli prywatnych (ale także wobec Rosji). Ukraina zapowiedziała taki zamiar wierzycielom i teraz rozmawia z nimi jak to zrobić. Jak dużą stratę są oni w stanie przyjąć i co zrobić z tą częścią pieniędzy, które Ukraina może oddać, ale woli to zrobić inaczej niż się umawiano – czyli później i z mniejszymi odsetkami. Taka „restrukturyzacja” długu polegająca na tym, że wierzyciel dostanie albo mniej pieniędzy, albo później niż miał je dostać też spełnia warunki definicji bankructwa państwa. Moment bankructwa też łatwo tu wyznaczyć. Ukrainę będzie można uznać za bankruta 5 maja. 27 kwietnia przypada spłata długu jednego z ukraińskich państwowych przedsiębiorstw. To obligacje gwarantowane przez państwo i zaliczane w skład długu publicznego Ukrainy. Minister finansów Ukrainy niedawno zapowiedziała jasno, że ta pożyczka nie zostanie spłacona. Zgodnie z prospektem emisyjnym tych obligacji tak zwany „grace period”, czyli dopuszczalny poślizg z płatnością, to 5 dni. 5 dni roboczych po 27 kwietnia, to 5 maja.

Najciekawsza jest jednak sytuacja w Austrii, bo może mieć najpoważniejsze konsekwencje dla rynków finansowych i gospodarek w Europie. Kilka lat temu jeden z austriackich prywatnych banków Hypo Alpe Atria stracił sporo pieniędzy głównie na inwestycjach na Bałkanach. Potem w ramach ratowania bank znacjonalizowano, a następnie funkcjonował on finansując się poprzez emisję obligacji, które były gwarantowane przez austriacki land – Karyntię. Oczywiście, na poziomie wyższym wszystkie zobowiązania landów są gwarantowane przez rząd federalny w Wiedniu. A gwarancja landu wobec długu banku, to też zobowiązanie. Czyli nabywcy obligacji banku Hypo Alpe Atria (przekształconego w międzyczasie w fundusz o nazwie Heta) mogli uważać, że to tak jakby kupowali obligacje Austrii – kraju z najwyższym możliwym ratingiem. Parę tygodni temu okazało się, że Heta nie jest w stanie sama obsłużyć długu, zawiadomiła więc władze Karyntii, które dług gwarantowały. Okazało się, że Karyntia nie ma pieniędzy, bo chodzi o kwotę ponad 10 mld EUR. Następnie okazało się, że rząd w Wiedniu wprawdzie ma pieniądze, ale nie ma zamiaru ich wydawać na ratunek prywatnych wierzycieli banku. W tym celu nawet przegłosowano odpowiednią ustawę. Dodatkowo austriacki nadzór finansowy postanowił Hetę zlikwidować zostawiając wierzycieli na lodzie. Na rynku pojawiają się już opinie, że jeśli po pierwsze bankructwo jest wtedy, kiedy kraj nie wypełnia swoich zobowiązań finansowych, po drugie gwarancja wobec czyjegoś długu, to też zobowiązanie finansowe, to najpierw Karyntia, a potem Austria wycofując się z gwarancji tak naprawdę spełniają warunki bankructwa.

Dlaczego ta sytuacja może być poważniejsza niż te na Ukrainie i w Grecji? Ponieważ cały system finansowy Austrii, a także Niemiec, to kombinacja zobowiązań opartych o gwarancje landów albo rządów federalnych, czyli o wartości absolutnie niepodważalnej jak do tej pory. Jeśli teraz posiadacze jakichś innych gwarantowanych przez państwo obligacji wyemitowanych przez jakieś inne, małe banki w Austrii, czy w Niemczech uznają, że te gwarancje nie do końca są gwarancjami na 100 procent, to mogą uznać, że lepiej te obligacje sprzedać. To może oznaczać, że wkrótce spora część sektora finansowego będzie mieć problem z finansowaniem swojej działalności. To z kolei może oznaczać albo poważne turbulencje na rynku, albo poważne wydatki rządowe na wsparcie tych banków, czyli pogorszenie sytuacji fiskalnej Niemiec lub Austrii. Nie jest to scenariusz bazowy, ale na pewno prawdopodobieństwo takiego scenariusza po ruchu ze strony Wiednia znacząco wzrosło.

O Grecji i Ukrainie będziemy z pewnością słyszeć dużo przez cały rok. Obawiam się, że o Austrii też jeszcze niestety usłyszymy.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP