PZU tworzy polski superbank. Przejął akcje Aliora

Z kraju

PZUPrezes PZU Andrzej Klesyk o zakupie akcji Alior Banku

PZU kupił 25 proc. akcji Alior Bank - poinformował w sobotę prezes PZU Andrzej Klesyk. Wartość transakcji to 1,6 mld złotych. - Przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego - komentuje minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

- Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU - powiedział Klesyk.

Pierwsza piątka

Dodał, że PZU chce stworzyć bank, który znalazłby się w pierwszej piątce banków pod względem aktywów w Polsce. - Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jednym z naszych kluczowych celów jest budowanie wartości Grupy PZU dla akcjonariuszy. Możliwości znaczącego wzrostu na rynku ubezpieczeniowym są obecnie mocno ograniczone, stąd inwestycja PZU w aktywa bankowe. Bardzo się cieszę, że możemy dziś ogłosić, że to PZU, mocny, polski inwestor nabył akcje Alior Banku. Wielokrotnie podkreślałem, że PZU jest zainteresowany udziałem w takich przedsięwzięciach na rynku kapitałowym, które przy odpowiednim poziomie bezpieczeństwa przyniosą ponadprzeciętne zyski naszym właścicielom - powiedział Klesyk. Prezes przyznał, że władze PZU są zainteresowane kupnem kolejnych dwóch podmiotów, jednak nie może ujawnić których. - Mamy nadzieję, że uda nam się kupić kolejny podmiot, jeszcze w tym roku - powiedział Klesyk.

- Dzisiejsza akwizycja jest pierwszym krokiem do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem Grupy PZU. W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani inwestycjami w tym obszarze. Nabycie znaczącego udziału w Alior Banku pozwoli nam stworzyć platformę do konsolidacji rodzimego sektora bankowego. W efekcie umożliwi nam uzyskanie premii wynikającej z faktu bycia liderem tych procesów. Będzie to istotnym elementem wzrostu wartości Grupy PZU w kolejnych latach - dodał Klesyk.

Jak czytamy w komunikacie PZU, "Alior Bank jest szczególnie atrakcyjnym podmiotem z uwagi na bardzo silną pozycję w segmencie bankowości detalicznej wspieraną licznymi inicjatywami strategicznymi, wiodące i innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów IT, sieci dystrybucji i wysoką efektywność kosztową".

Duże plany

Jak podkreślił w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński, "po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości".

- Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych. Obecnie w Polsce działa silna grupa kapitałowa skupiona wokół PKO BP - największego banku w Polsce - ocenił minister.

I dodał: - Jesienią planujemy debiut giełdowy Banku Pocztowego i wokół Poczty Polskiej budujemy silną grupę pocztowo-logistyczno-finansową. Trzecim centrum integrującym ten rynek staje się PZU. Jako akcjonariusz ubezpieczyciela popieram przejęcie pakietu akcji Alior Banku, jednej z najdynamiczniej rozwijanych się w Polsce instytucji finansowych. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału. Jednocześnie chciałbym podkreślić wkład inwestorów zagranicznych w rozwój polskiego sektora bankowego, który jest jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się w Europie.

Mocno w górę

Największy ubezpieczyciel w Europie Środkowo-Wschodniej poinformował niedawno o dobrych wynikach finansowych. Zysk netto w I kwartale 2015 roku wzrósł w ujęciu rocznym o 24 proc., do poziomu 941 mln złotych - poinformowało PZU SA.

Wyniki ogłoszone przez największego ubezpieczyciela w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie przekroczyły oczekiwania analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 16 proc., do 885 mln zł.

O 7,5 proc. wzrosła także składka z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych i obecnie wynosi ona 4,68 mld. W pierwszym kwartale 2014 roku składka wynosiła 4,35 mld zł.

Jak czytamy w komunikacie PZU SA, Zarząd Grupy zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 2,59 mld zł, co daje 30 zł na jedną akcję.

Podstawą wypłaty dywidendy jest zysk netto za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2014 roku.

Jednocześnie Zarząd PZU SA zaproponował, aby dzień dywidendy został ustalony na dzień 30 września 2015 roku oraz jej wypłata nastąpiła 21 października br.

Autor: mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Adrian Grycuk