Przerwy w bankach pod lupą Rzecznika Finansowego. "To niepokojące zjawisko"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Prezes UOKiK o karach nałożonych na trzy bankiUOKiK
wideo 2/5
UOKiKPrezes UOKiK o karach nałożonych na trzy banki

Klienci skarżą się do Rzecznika Finansowego na niedostępność oferowanych przez banki usług online, a w szczególności na sposoby informowania i traktowania klientów w takich sytuacjach - poinformowało biuro RF. Rzecznik wystąpił do banków oraz do Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie informacji dotyczących zakresu i częstotliwości występowania przerw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Mamy wrażenie, że banki coraz częściej wprowadzają tzw. planowe techniczne przerwy w świadczeniu usług. Wydaje się, że coraz więcej jest też informacji o awariach. Jest to niepokojące zjawisko szczególnie w dobie epidemii, kiedy coraz więcej naszych aktywności, również finansowych, prowadzimy w sferze online - poinformował rzecznik finansowy Mariusz Golecki.

Zapytał banki o dostępność usług i obsługę klienta w tzw. zdalnych kanałach, tj. przez internet, call center i ATM (czyli bankomaty i wpłatomaty).

Sposób komunikacji z klientami

Rzecznik chce również poznać zasady określające sposób postępowania banku w przypadku wystąpienia awarii bądź innej sytuacji nadzwyczajnej oraz planowej przerwy w funkcjonowaniu systemów teleinformatycznych (np. przerwy techniczne) skutkującej zaprzestaniem dostarczania usług klientom.

- Sposób komunikacji z klientami w takich sytuacjach jest niezmiernie ważny. Wiemy, że przestępcy wykorzystują taki pretekst np. do wyłudzenia od klientów danych potrzebnych do logowania. Dlatego chcemy zidentyfikować najlepsze praktyki w tym obszarze - mówi Mariusz Golecki.

Otrzymane wyniki mają pozwolić Rzecznikowi Finansowemu na ocenę skali zjawiska, jakim są przerwy w dostępności usług bankowych. Następnie będzie mógł on podjąć decyzję dotyczącą dalszych kroków formalnych lub prawnych.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock