Z kraju

OFE do likwidacji. Jest decyzja posłów

Z kraju

Likwidacja OFE. Izabela Leszczyna z KO o opłacie przekształceniowej
Likwidacja OFE. Izabela Leszczyna z KO o opłacie przekształceniowejtvn24
wideo 2/7

Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami PiS ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z ustawą, około 154 miliardy złotych, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 232 posłów, 219 było przeciw, żaden z połów się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Wcześniej, w czwartek, połączone sejmowe komisje: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny pozytywnie zarekomendowały osiem poprawek PiS o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym zgłoszonych do projektu ustawy.

Przekształcenie OFE

Ustawa dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie. Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości