TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy most nad kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Podano termin otwarcia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Przekop Mierzei Wiślanej (maj 2021)
Przekop Mierzei Wiślanej (maj 2021)TVN24
wideo 2/5
TVN24Przekop Mierzei Wiślanej (maj 2021)

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że nowy most nad budowanym kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną zostanie oddany do użytku w piątek. To jeden z dwóch mostów, po których mieszkańcy i turyści będą przejeżdżać odwiedzając miejscowości od Krynicy Morskiej do Stegny.

W Nowym Świecie koło Kątów Rybackich na Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kanał ma skrócić obecną drogę wodną z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, która wiedzie teraz przez cieśninę pilawską.

Prace trwają na całej szerokości Mierzei zarówno od strony morza, jak i od Zalewu. Wbrew obawom budowa nie utrudnia ruchu samochodowego drogą wojewódzką 501 łączącą Stegnę z Krynicą Morską. Jadący wzdłuż Mierzei mieszkańcy i turyści, którzy pojawiają się w nadmorskich miejscowościach, cały czas korzystają z drogi 501.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

 Nowy most na Mierzei Wiślanej

W piątek zgodnie z zapowiedziami inwestora, czyli Urzędu Morskiego w Gdyni, zostanie oddany do użytku most południowy. To jeden z dwóch mostów nad budowanym kanałem żeglugowym. Turyści odwiedzający miejscowości na Mierzei będą mogli po nim przejeżdżać przy okazji oglądając z bliska budowę nowej drogi wodnej.

Urząd Morski w Gdyni oraz wykonawca inwestycji NDI/Besix przekazali, że to jeden z najdłuższych tego typu obiektów obrotowych w Polsce. Jego łączna długość to ponad 60 metrów, masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą to ok. 550–560 ton.

Docelowo nad kanałem żeglugowym będą dwa mosty obrotowe, otwierane naprzemiennie. Dzięki tym obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając, aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości