W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kilogramów bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
"W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z 'Budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską' - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca (bursztynu - red.)" - napisano w odpowiedzi na interpelację.
Dodano, że przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót.
Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a z robotami budowlanymi mającymi na celu realizację przekopu.
"Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża" - dodano.
W lipcu 2020 roku wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki mówił w Sejmie, że według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton.
Odpowiadając na pytania posłów, Małecki zapewnił, że rząd zamierza "przypilnować tego złoża". - Poprosiłem zarówno w rozmowie telefonicznej, jak i formie pisemnej prezesa Wyższego Urzędu Górniczego o zajęcie się tą sprawą, o dopilnowanie tego problemu. To jest rzecz ważna i na pewno będziemy chcieli przypilnować tego złoża - podkreślił.
Druga faza
Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 roku.
W połowie marca Urząd Morski w Gdyni zapowiadał zawarcie w najbliższym czasie umowy na przebudowę toru wodnego na rzece Elbląg. To element drugiej fazy prac, jeśli chodzi o przekop Mierzei Wiślanej, w ramach której ma powstać też most w Nowakowie.
Źródło: PAP