Prezydent o inwestycji na Mierzei Wiślanej. "To jest jej najważniejsza rola"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent o "drodze wodnej poprzez Mierzeję Wiślaną"
Prezydent o "drodze wodnej poprzez Mierzeję Wiślaną"TVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent o "drodze wodnej poprzez Mierzeję Wiślaną"

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to inwestycja, która wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej. - To jest jej najważniejsza rola, żebyśmy nie musieli pytać naszych sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego - powiedział podczas konferencji prasowej.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w czwartek na teren przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego.

Prezydent mówił podczas konferencji prasowej, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną "wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej". - Bo to jest jej najważniejsza rola, żebyśmy nie musieli pytać naszych sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego, czy możemy dostać się do portu w Elblągu - podkreślił Duda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Po drugie - jak mówił - inwestycja ma ożywić region elbląski. - Część Pomorza, Warmii i Mazur, handlowo po to, żeby mogły tutaj wpływać statki po to, żeby Elbląg z powrotem odżył jako port, a także żeby poprawić możliwości ruchu turystycznego. Po to jest realizowana ta wielka inwestycja - wyjaśnił prezydent.

Kiedy ukończenie inwestycji?

Jak przypominał, był na terenie inwestycji razem z premierem Mateuszem Morawieckim nieco ponad rok temu. - Ktoś, kto porówna czy to materiały filmowe, czy materiał fotograficzny z tych dwóch wydarzeń, ten będzie widział, jak w międzyczasie nastąpił ogromny progres, jeśli chodzi o tę inwestycję - zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta "widać, że wszystkie prace biegną w terminie". - Że tak jak zapowiadano, do przyszłego roku można się spodziewać, że pierwsze jednostki pływające będą już mogły przepłynąć tym nowym kanałem poprzez Mierzeję Wiślaną, a do 2023 roku będzie w pełni zakończona inwestycja - podkreślił.

Morawiecki: przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego

Premier Mateusz Morawiecki mówił na briefingu prasowym, że "przez długie dekady nie było woli i wiary, że można dokonać tego przekopu; że można zgromadzić środki budżetu państwa polskiego i poznaczyć je na tę wielką i piękną budowę".

- Przekop Mierzei Wiślanej to także wyraz naszego realizmu politycznego (...); to umocnienie naszej suwerenności. To także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze własne wody terytorialne - mówił szef rządu.

Jak zaznaczył, plan przekopu Mierzei Wiślanej został uzgodniony wcześniej m.in. w ramach "planu Dudy", czyli "planu inwestycji wielkich, ale też mniejszych, inwestycji w najróżniejsze obszary życia publicznego, w usługi publiczne, usługi dla mieszkańców". - One wszystkie stają się faktem, stają się rzeczywistością. Wiarygodność jest naszym znakiem firmowym i to tutaj widać bardzo wyraźnie - stwierdził premier Morawiecki.

Zaznaczył, że ta strategiczna inwestycja obejmuje też pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg, a także cały system zabezpieczeń, który będzie umożliwiał wykorzystanie portu w Elblągu w sposób "dużo bardziej rozlubowany". Podkreślił, że inwestycja ta przyczyni się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.

Pod koniec listopada ubiegłego roku informowaliśmy, że rząd zgodził się na zwiększenie wartości programu związanego z przekopem Mierzei Wiślanej z 880 milionów do blisko dwóch miliardów złotych. Inwestycja ma zostać zakończona w pierwszym kwartale 2023 roku.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości