TVN24 Biznes | Z kraju

Proszki do prania pod lupą urzędu. Są wyniki testu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Tomasz Chróstny o wynikach testów proszków do prania
Tomasz Chróstny o wynikach testów proszków do praniaUOKiK
wideo 2/3
UOKiKTomasz Chróstny o wynikach testów proszków do prania

Sos spaghetti, lody czekoladowe, make-up, czerwone wino czy trawa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak z takimi zabrudzeniami radzą sobie popularne proszki do prania białych tkanin. Proszki przeszły w sumie 197 testów, podczas których uzyskano ponad pięć tysięcy wyników.

Specjaliści z UOKiK sprawdzili w laboratorium skuteczność usuwania plam oraz wpływ proszku na wytrzymałość i kurczenie się tkaniny po praniu. Zweryfikowali również, czy masa proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu. Obliczyli, ile wynosi koszt proszku na jedno pranie, a także ocenili stosunek jakości produktów do ich ceny. "Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prawie 200 testów

Do badań UOKiK wytypował 10 proszków do prania białych tkanin na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki były kupowane w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku. Proszki przeszły w sumie 197 testów, podczas których UOKiK uzyskał 5392 wyniki cząstkowe.

Proszki do prania białych tkaninUOKiK

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń, takich jak herbata, podkład w płynie (make-up), lody czekoladowe czy sos spaghetti.

"Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób" - poinformował UOKiK.

Usuwanie plamUOKiK

UOKiK wskazał, że skuteczność usuwania plam zależy głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna Rossman, najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam - najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active (marka własna Aldi) oraz Tandil Classic (marka własna Biedronka). "Wybierając proszek, warto przyjrzeć się informacjom podanym na opakowaniu, a przy praniu stosować się do pewnych reguł, aby podtrzymywać trwałość i atrakcyjny wygląd ubrań czy innych tkanin, ale też chronić środowisko. Nasi specjaliści przygotowali garść porad, które pomogą konsumentom nie tylko wybrać proszek do bieli, ale również cieszyć się z dłuższego użytkowania posiadanych rzeczy oraz niższego kosztu wykonania prania. To ważne aspekty służące tak budżetowi domowemu, jak i środowisku naturalnemu" - powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

W październiku 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach 290 testów 10 proszków do koloru >>>

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości