Zdolność myjąca, siła działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami, odczyn pH i wpływ na skórę - między innymi te czynniki były brane pod uwagę przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy badaniu 10 popularnych marek płynów do naczyń. Trzy z nich uzyskały najwyższą ogólną notę - napisano w komunikacie.
Wcześniej Urząd przetestował 10 marek tabletek do zmywarek oraz 10 proszków do koloru.
- Stoimy po stronie konsumentów i wspieramy ich, aby podejmowali swoje decyzje zakupowe na podstawie rzetelnych danych. W trzecim raporcie z cyklu "UOKiK testuje" porównujemy działanie 10 płynów do mycia naczyń, które przebadaliśmy w naszych laboratoriach - powiedział zacytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Urząd poinformował, że wykonano 66 testów, które pozwoliły uzyskać 2270 wyników.
Badanie płynów do mycia naczyń
Przetestowano dziesięć najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Cztery z nich to marki własne: Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka. Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych.
Na podstawie badań laboratoryjnych oceniono ogólną jakość płynów. Trzem parametrom przypisano określone wartości: 60 proc. - zdolność myjąca, 35 proc. - zdolność emulgowania tłuszczów, 5 proc. - wartość pH.
Wyniki
"W ten sposób utworzyliśmy ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajęły Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Effect oraz Ludwik cytrynowy (98,89 proc.), zdobywając 5 gwiazdek. Kolejny w rankingu był Kraft cytrynowy, otrzymując 4 gwiazdki" - napisano w komunikacie.
Najwyższe wyniki zdolności myjącej uzyskał płyn Fairy cytryna (99,5 proc.), Pur Sekrety Kucharza Soda Effect (99,49 proc.) oraz Ludwik cytrynowy. Najgorzej poradziły sobie Lewiatan cytrynowy (87,2 proc.) i Help cytryna (88,02 proc.).
Najtaniej zmywa się w Tymku, jedno mycie kosztuje jeden grosz.
Wskazano, że badane płyny posiadały zdolność emulgowania tłuszczów od poniżej 2,5 g/l (2,5 g/l – wartość granicy oznaczalności metody – Lewiatan cytrynowy) do 25,00 g/l (Fairy cytryna). Wyższa wartość zdolności emulgowania tłuszczów przekłada się na skuteczniejsze usuwanie przez płyn zabrudzeń o charakterze tłuszczowym.
Lewiatan cytrynowy był jedynym płynem spośród badanych, wobec którego stwierdzono, że objętość netto była niezgodna z deklaracją na opakowaniu.
"Wartość pH roztworów badanych płynów zawierała się w zakresie od 5,24 (Frosch ecological limonkowy) do 8,26 (Fairy cytryna). W zakresie pH optymalnym dla skóry (5-6), mieściły się wyniki pH roztworów płynów: Frosch ecological limonkowy (5,24), Help cytryna (5,82), Ludwik cytrynowy (5,64), Tymek o zapachu cytrusów i białej herbaty + ekstrakt z limonki (5,88) oraz W5 Green of Spring (6,00)" - czytamy w raporcie.
Kluczowe parametry
Zgodnie z informacją UOKiK, podczas badań pod uwagę wzięto kluczowe parametry wpływające na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze, zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Po drugie, testowano zdolność emulgowania tłuszczów, która przesądza o sile działania detergentu w walce z tłustymi naczyniami. Sprawdzano też odczyn pH produktów, którego wartość wpływa na stan skóry dłoni. Ponadto analitycy UOKiK oszacowali, ile wynosi koszt pojedynczego zmywania i jednego litra (lub kilograma) płynu, a także ocenili stosunek jego jakości do ceny. Zweryfikowali również, czy deklaracja producenta dotycząca zawartości netto (masy lub objętości) produktu jest zgodna z rzeczywistością.
UOKiK zapowiedział też, że za miesiąc weźmie pod lupę pieluszki dla dzieci.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock