500 plus na dziecko ruszyło. Są już pierwsze wnioski

Z kraju

tvn24500 plus na dziecko ruszyło. Są już pierwsze wnioski

Pierwsze wnioski 500 plus idą kanałem elektronicznym i są już nawet potwierdzenia złożenia - poinformowała w piątek w nocy na jednym z portali społecznościowych minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Od piątku można składać wniosek o świadczenie z rządowego programu.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ, O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Program ruszył w piątek i jak poinformowała na Twitterze minister cyfryzacji Anna Streżyńska wpłynęły już pierwsze wnioski.

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie w ramach programu Rodzina 500 plus, otrzyma każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci - na drugie i każde kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Jak składamy wnioski?

Wniosek o świadczenie można składać online, m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W czwartek do programu dołączyły kolejne trzy banki - BGŻ BNP Paribas SA, Plus Bank SA oraz Eurobank SA. Oznacza to, że w sumie jest ich 21.

- Bankowa rodzina 500 plus rośnie. Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się, że będzie to tak liczna grupa. Stoi za tym ogromna praca - powiedziała Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jej zdaniem jeśli wnioski przekazywane przez internet będą sięgały 30 proc. wszystkich uprawnionych, będzie to znakomity wynik.

Wypełniony wniosek bank przekaże do prowadzanego przez MRPiPS systemu emp@tia. Stamtąd trafi do właściwego samorządu.

Ostatnie godziny

- Spokojna będę po pierwszym tygodniu obowiązywania programu. Zobaczymy, jak emp@tia tak obciążona będzie się sprawować - powiedziała Rafalska, pytana, czy nie obawia się o działanie systemu.

Wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek podkreślił, że współpracę z MRPiPS banki traktują przede wszystkim jako wyraz zaufania. Zapewnił, że bankowe systemy są wydolne, badana była ich przepustowość, nie ma obaw, że nawet duża liczba wniosków składanych w ten sposób zakłóci ich pracę i odczują to pozostali klienci banków.

Kto dostanie?

W zeszłym tygodniu wiceminister rodziny Bartosz Marczuk mówił, że według szacunków resortu ok. 1,7 mln aktywnych użytkowników kont internetowych może być beneficjentami programu (na 2,7 mln uprawnionych rodzin).

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można składać online również przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz ePUAP. Będzie można też złożyć wniosek w formie papierowej w swoim urzędzie gminy lub miejscu, które urząd wyznaczy - większość gmin uruchamia specjalne punkty np. w przedszkolach i szkołach - a także za pośrednictwem poczty. Szczegółowe instrukcje oraz wszelkie informacje o programie znajdują się na stronach resortu.

Program Rodzina 500 plus. Jak wypełnić wniosek?tvn24

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: