W południe miał rozpocząć się proces karny sieci obywatelskiej Watchdog Polska przeciwko Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Chodzi o nieujawnienie publicznych informacji na temat dofinansowań od rządu i innych publicznych instytucji. Formalnie proces się nie rozpoczął, ponieważ oskarżeni nie stawili się przed sądem z powodu kwarantanny.
Podczas trwającego przez dwie godziny posiedzenia złożono jednak wiele wniosków formalnych. Do postępowania włączyła się prokuratura, która wcześniej dwukrotnie odmówiła wszczęcia postępowania. Włączyła się po to, żeby złożyć wniosek o umorzenie. Sąd wniosek odrzucił. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 29 kwietnia - relacjonowała reporterka TVN24 Małgorzata Mielcarek.
Jak wyjaśniła, mieliśmy tutaj do czynienia z tak zwanym subsydiarnym aktem oskarżenia, bo sąd uznał, że sprawa jest na tyle ważna i wymaga wyjaśnień, w związku z tym należałoby ją rozpatrzyć. Oskarżycielem jest sieć obywatelska Watchdog Polska. Jako sprawcy przestępstwa zostali wskazani członkowie zarządu fundacji Lux Veritatis - ojciec Tadeusz Rydzyk (prezes zarządu) oraz jego najbliżsi współpracownicy: ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk (członkowie zarządu). W przypadku uznania winy ojcu Rydzykowi oraz jego najbliższym współpracownikom grożą kary więzienia.
"Chcemy wiedzieć, jak zostały te pieniądze wydatkowane"
Według Watchdog Polska chodzi tutaj o kwestie finansów, o środki publiczne i dotacje, które fundacja ojca Tadeusza Rydzyka miała otrzymywać w latach 2008-2016. Sieć obywatelska od dłuższego czasu próbowała się dowiedzieć, ile tych środków trafiło na konto fundacji i na co zostały przeznaczone.
- W tym postępowaniu chodzi o jedną zasadniczą rzecz: jeśli dostaję środki publiczne, to powinienem wiedzieć, że muszę działać transparentnie. Tak samo w przypadku Fundacji Lux Veritatis chcieliśmy wiedzieć, ile tych pieniędzy fundacja otrzymała i to dostaliśmy. Ale też chcemy wiedzieć, jak zostały te pieniądze wydatkowane i to jest bardzo ważne. Fundacja wskazuje, że trudno przygotować te informacje. Tak naprawdę minęły już cztery lata od złożenia wniosku i wydaje mi się, że to jest wystarczający czas, żeby przygotować takie zestawienie wydatków - stwierdził Szymon Osowski, prezes sieci obywatelskiej Watchdog Polska.
"Żadna ze stron nie wykluczyła rozmów mediacyjnych"
Inne stanowisko zajęła w tym względzie obrońców, których zdaniem Watchdog nie może oskarżać, gdyż nie są poszkodowanymi w tej sprawie i właściwie nikt tu poszkodowany nie jest.
- Istnieją pewnego rodzaju typy przestępstw, gdzie pokrzywdzony nie istnieje z założenia. Tak jak chociażby w przypadku składania fałszywych zeznań. W tym przestępstwie nie ma pokrzywdzonego - naszym zdaniem i w naszej ocenie. Także w tej konkretnej sytuacji pokrzywdzony nie występuje. Żadna ze stron nie wykluczyła rozmów mediacyjnych, to bardzo dobrze wróży. Pamiętajmy o tym, że interes, jeżeli w tej sprawie jakiś istnieje, a tak przez oskarżyciela jest przedstawiony, to jest ujawnienie określonych informacji. Więc jeżeli strony dojdą do porozumienia i będą taką możliwość widziały, to warto, by takie rozmowy się odbyły - powiedział pełnomocnik zarządu Fundacji Lux Veritatis Maciej Zaborowski.
Wsparcie z tarczy
W połowie stycznia tego roku informowaliśmy, że w ramach jednej z tak zwanych tarcz antykryzysowych podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały ponad 900 tys. zł. Tak wynika z odpowiedzi, które Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przesłało senatorowi KO Krzysztofowi Brejzie.
Z kolei pod koniec ubiegłego roku w Dzienniku Ustaw opublikowano "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego". Pod numerem 228, w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, w dokumencie widnieje pozycja o nazwie: "Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' im. Św. Jana Pawła II w Toruniu". Na ten cel przeznaczonych zostało 60 milionów złotych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TV TRWAM