Jesteśmy najważniejszym w regionie partnerem Kanady

sxc.huPolska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej, a według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów kanadyjskich. W niedzielę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udaje się z wizytą do tego kraju.

Wartość importu z Polski była siedmiokrotnie większa niż wartość kanadyjskiego eksportu do Polski. W 2015 roku polski eksport do Kanady wyniósł 1,7 mld dolarów. Według kanadyjskich statystyk złożyły się na to przede wszystkim: maszyny, urządzenia elektryczne, produkcja lotnicza, a także meble i futra. Kanada eksportuje do Polski głównie: maszyny, surowce i paliwa oraz instrumenty medyczne i chirurgiczne, a wartość kanadyjskiego eksportu do Polski wyniosła w ub.r. 251 mln dolarów kanadyjskich. Ta struktura polskiego eksportu związana jest z kanadyjskimi inwestycjami w Polsce, których wartość na koniec 2014 roku wyniosła 264 mln dolarów kanadyjskich. W Polsce są obecne firmy z branży lotniczej, jak Bombardier, Pratt&Whitney Canada, Heli-one; farmaceutycznej - Apotex, Valeant, teleinformatycznej i informatycznej - Redknee czy CGI, inżynierskiej - SNC-Lavalin, czy żywnościowej, jak McCain. Polski eksport jest widoczny także w mniejszej skali. Polską żywność można znaleźć nie tylko w polskich sklepach, także w dużych kanadyjskich sieciach, są polskie sklepy meblowe, polskie kosmetyki, porcelana, pościel, nawet nieco odzieży i butów. Są też polskie jabłka. O zgodę Kanadyjskiej Agencji ds. Inspekcji Żywności (CFIA) na ich import starano się od 2012 roku, polskim ogrodnikom pomogło wprowadzenie przez Rosję embarga w sierpniu 2014 roku. CFIA wydała zgodę pod koniec października 2014 roku.

Kanada niedoceniana

Kanadyjskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce mogą korzystać z pomocy oferowanej przez rządową agencję Export Development Canada (EDC). Obecny szef kanadyjskiego banku centralnego, Stephen Poloz, był głównym ekonomistą EDC i odwiedził Polskę dziesięć lat temu. EDC uważa Polskę za jeden z kluczowych rynków dla swojej działalności, ocenia, że obecność w Unii Europejskiej i odporność na niedawny kryzys w światowej gospodarce czyni z Polski jednym z interesujących krajów dla inwestycji. Jednak w ostatnim kwartalnym przeglądzie EDC zwróciło uwagę, że obecnie rządzący PiS składał w kampanii wyborczej obietnice, których spełnienie oznacza ryzyko odwrotu od reform, utrudnienia działalności zagranicznych firm w niektórych sektorach i ograniczenia niezależności kluczowych państwowych instytucji. Polscy dyplomaci przyznają, że w Polsce nie docenia się Kanady jako kraju, który jest dobrym przyczółkiem do budowania pozycji w USA. Obecnie negocjowana umowa handlowa między Unią Europejską a USA (TTIP) w znacznej części jest wzorowana na podpisanej w 2014 roku, choć jeszcze nieratyfikowanej, umowie o wolnym handlu między Kanadą a UE (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA.). Mało kto pamięta, że to właśnie Kanada, w lutym 1998 roku, była pierwszym państwem członkowskim NATO, które ratyfikowało przystąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Ok. 200 kanadyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie w Polsce w ramach operacji REASSURANCE, biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach.

Miejsce w historii

Od marca 2008 roku Polacy wjeżdżający do Kanady z paszportem biometrycznym nie potrzebują wiz, a od kwietnia br. także posiadacze paszportów starego typu, wydawanych do 2006 roku - wszystkich obowiązuje tylko elektroniczna rejestracja przed przylotem (tzw. eTA). W Kanadzie jest wiele organizacji polonijnych, ok. 1,3-1,5 mln Kanadyjczyków ma polskie korzenie lub urodziło się w Polsce. Imigracja trwała od XVII-XVIII wieku, stąd w Kanadzie Kaszuby i wiele miejscowości o polsko brzmiących nazwach. Obecnie najwięcej Kanadyjczyków polskiego pochodzenia mieszka w Toronto i sąsiednich miastach. W historii Kanady Polacy uczestniczą od dawna - zmarły w 1898 roku sir Kazimierz Stanislaus Gzowski był jednym z inżynierów kanadyjskich kolei i reprezentantem monarchii brytyjskiej w prowincji Ontario. Jego praprawnukiem był jeden z najbardziej znanych kanadyjskich dziennikarzy, nazywany Mr Canada - Peter Gzowski (zmarł w 2002 roku). Jedna z najsławniejszych firm kanadyjskiego przemysłu odzieżowego, Canada Goose (odzież zimowa) została założona w 1950 roku przez polskiego imigranta - Sama Ticka.

Wizyta prezydenta

W niedzielę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udaje się z wizytą w Kanadzie.

Tematem spotkań będzie także m.in. porozumienie o wolnym handlu UE-Kanada. - Pamiętajmy, że dwie polskie firmy są dużymi inwestorami w Kanadzie - zaznaczył Szczerski. Zapowiedział, że podczas wizyty odbędzie się rozmowa z przedstawicielami KGHM i Orlenu. - Najważniejsze, by inwestycje były ekonomicznie opłacalne. Prezydent będzie rozmawiał na temat wyników ekonomicznych i warunków ekonomicznych funkcjonowania na kanadyjskim rynku, korzyści związanych z inwestycjami - powiedział prezydencki minister. Prezydent z małżonką przybędą do Kanady w niedzielę wieczorem (w nocy czasu polskiego). W poniedziałek, w Toronto prezydent rozpocznie wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie para prezydencka odwiedzi Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbędzie się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza. Zaplanowano wypowiedź Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda i premier Portugalii w Lizbonie (27.04.2016):

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości