"GW": Zawrotne kariery krewnych i znajomych Daniela Obajtka

Autor:
mp
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Spychalski: nie mam pewności, że te nagrania pochodzą z okresu, kiedy prezes Daniel Obajtek był wójtem Pcimia
Spychalski: nie mam pewności, że te nagrania pochodzą z okresu, kiedy prezes Daniel Obajtek był wójtem PcimiaTVN24
wideo 2/9
TVN24Spychalski: nie mam pewności, że te nagrania pochodzą z okresu, kiedy prezes Daniel Obajtek był wójtem Pcimia

Bliscy i znajomi obecnego prezesa Orlenu Daniela Obajtka robią kariery za rządów Prawa i Sprawiedliwości - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik wymienia między innymi koleżankę z pracy Obajtka w gminie Pcim, która jest prezesem Lotosu, krewną wspólnika - obecnie na stanowisku wiceprezesa Energi-Obrót, kuzyna w Tauronie i brata - szefa regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Kariera Obajtka jest spektakularna, ale tak szybkie i wysokie awanse dotyczą też osób z jego otoczenia. Od grudnia 2020 r. prezesem Lotosu jest Zofia Paryła, która od 1997 r. pracowała w Elektroplaście. Dwa lata wcześniej w tej samej firmie pierwsze zawodowe kroki stawiał 19-letni wówczas Obajtek" - czytamy w dzienniku.

Koleżanka z pracy

Jak czytamy w "Wyborczej", Paryła była przez lata księgową Elektroplastu, Obajtek doszedł tam do funkcji kierownika.

"Z pracy zrezygnował, gdy w 2006 r. został wójtem Pcimia. Wkrótce także Paryła dostała stanowisko w podlegającym Obajtkowi samorządzie - w listopadzie 2010 r. została główną księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu. Na początku pracowała na pół etatu, potem na trzy czwarte do 2017 r., zachowując cząstkę etatu w Elektroplaście" - podaje "Gazeta Wyborcza".

"Kiedy Obajtek był prezesem Energi, w koncernie pracę znalazła i Paryła - przez dwa lata była wiceprezesem spółki Energa Centrum Usług Wspólnych. To z niej odeszła do Lotosu na wiceprezesa firmy, by ostatecznie wspiąć się na fotel prezesa całej grupy paliwowej" - wyjaśnia dziennik .

Karierę robią też kuzyn i brat

Dziennik dodaje też, że w spółce Bioeko Tauron pracuje Grzegorz Obajtek, kuzyn Daniela Obajtka i mąż Bernadetty Obajtek, która pracuje w firmie TT Plast.

"Współwłaścicielem TT Plastu jest Tomasz Bugaj. Do niego i Daniela Obajtka należy też firma ERG Bieruń-Folie (udziały w niej ma także Halina Obajtek, matka prezesa Orlenu, oraz bliscy Bugaja)" - napisano.

Jak ujawniła "Wyborcza", Elżbieta Bugaj, krewna wspólnika Obajtka, która była dyrektorem handlowym w ERG Bieruń-Folie, w czerwcu 2020 r. została wiceprezesem spółki Energa-Obrót. "Od 30 kwietnia zeszłego roku Energę kontroluje zaś Orlen, który przejął pakiet akcji pomorskiej firmy" - przypomina "Wyborcza".

"Karierę robi też brat Daniela Obajtka, Bartłomiej. Za rządów PO-PSL był jednym z pracowników Lasów Państwowych w Gdyni. Po wygranych przez PiS wyborach Bartłomiej Obajtek został nadleśniczym w Choczewie, a w styczniu 2018 r. szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku" - informuje dziennik.

Taśmy Obajtka

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w piątek "Taśmy Obajtka", nagrania rozmów telefonicznych z 2009 roku. Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, był wtedy wójtem Pcimia. Na nagraniach rozmawia z mężczyzną pracującym dla spółki TT Plast. Obajtek – pisała "Wyborcza" - "wydaje pracownikowi polecenia, zleca rozmowy z klientami, decyduje o urlopach" i "z tylnego siedzenia kieruje spółką TT Plast". A przepisy - zwracał uwagę dziennik - zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

Po publikacji artykułu PKN Orlen wydał komunikat, w którym czytamy, że "że w związku z tym, że w artykule wykorzystano fragmenty nagrań rozmów z bliżej nieokreśloną osobą, które dodatkowo powstały bez zgody oraz wiedzy Prezesa PKN ORLEN, poddamy je analizom prawnym". 

Autor:mp

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości