Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. Premier: to test dla opozycji

Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. "To test dla opozycji"
Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. "To test dla opozycji"
tvn24
tvn24Podatek bankowy dzisiaj w Sejmie. "To test dla opozycji"

- Projekt o podatku bankowym to test dla opozycji czy chce pracować, czy się awanturować. Po której stronie stoi, czy stoi po stronie obywateli, czy lobby korporacji i interesów - powiedziała w środowym wystąpieniu premier Beata Szydło. Zdaniem szefowej polskiego rządu przegłosowanie tej ustawy pozwoli na uzyskanie dochodów potrzebnych do realizacji m.in. programu "Rodzina 500 plus".

O godz. 10:30 rozpoczęło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Nie cieszy się jednak dużym zainteresowaniem ze strony parlamentarzystów.

O podatku bankowym przy pustej sali sejmowej
O podatku bankowym przy pustej sali sejmowejTVN24 BiS

Założenia projektu

Projekt nowego podatku przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, który trafił do Sejmu na początku grudnia przewiduje, że objęte nim mają być banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń.

Stawka podatku, w przypadku banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń, krajowych zakładów reasekuracji, oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Choć podmiotem opodatkowania mają być także SKOK-i, to ich i banków spółdzielczych podatek raczej nie obejmie, bo nie mają aktywów przekraczających 4 mld zł. "Poza opodatkowaniem pozostaną zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe z państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujące działalność w Polsce na zasadzie swobody działalności ubezpieczeniowej oraz banki wykonujące transgraniczną działalność bankową" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Podatek naliczany ma być w okresach miesięcznych. Termin wpłaty podatku określono w projekcie na 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

Autorzy projektu szacują, że budżet zyska na tym ok. 5-6 mld zł rocznie. Podatek ma obowiązywać już od 1 lutego 2016 roku.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY O PODATKU BANKOWYM

Podatek bankowy uderzy w banki i klientów?

Podatek bankowy uderzy w banki i klientów? „Niewykluczone, że opłaty wzrosną”
Podatek bankowy uderzy w banki i klientów? „Niewykluczone, że opłaty wzrosną” TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości