Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy dotyczący wsparcia dla tych, którzy ogrzewają się innymi niż źródłami niż węgiel - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że przewidywana pomoc to koszt 10-12 miliardów złotych, a w sumie wsparcie całego ciepłownictwa - ma kosztować 20 miliardów złotych.
- Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał, zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.
Premier o projekcie wsparcia
Jak zaznaczył Morawiecki, poprosił, "aby do czwartku ta ustawa znalazła ostateczny kształt". Dodał, że szacowany koszt, jaki miałby ponieść budżet to ok. 10-12 mld zł.
Szef rządu stwierdził, że Rada Ministrów dyskutowała np. mechanizmu obniżenia VAT na nośniki ciepła. Ale jak zaznaczył, "chcemy podejść w sposób w miarę sprawiedliwy, to jeśli obniżymy VAT na wszystkie te paliwa, to możemy w różny sposób potraktować różne gospodarstwa".
- Kryzysem musimy się podzielić przede wszystkim z firmami. Jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa domowe, ale dużą część tej podwyżki muszą pokryć firmy energetyczne, bogate lub względnie bogate nie mogą pozostać nietknięte kryzysem, tak aby wpływ na gospodarstwa domowe był jak najmniejszy - oświadczył Morawiecki.
Koszt dopłat do źródeł ciepła
- Już obecny koszt związany z walką z inflacją po stronie obniżek VAT i akcyzy jest już około 30 miliardów złotych, do tego 11,5 miliarda złotych dodatku węglowego (...), który już został rozstrzygnięty. Te kolejne (poza dodatkiem węglowym - red.) to około 10-12 miliardów złotych. Łączny koszt to około 50 miliardów złotych - koszt wszystkich ulg związanych z węglowodorami, paliwami, z ciepłem systemowym węglem, pelletem, gazem - powiedział premier.
Ustawa o dodatku węglowym 22 lipca br. została przyjęta w Sejmie. Za głosowało 261 posłów, przeciw było 36, a 149 wstrzymało się. Teraz przepisy trafiły do Senatu. Kolejne posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia. Ustawa o dodatku węglowym została wpisana do porządku obrad.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock