Z kraju

Premier: finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne

Z kraju

tvn24Premier: finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne

Finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - zapewniła w czwartek premier Beata Szydło. Podkreśliła, że pieniądze z programu, w sumie 17 mld zł w tym roku, zasilą polską gospodarkę.

Program Rodzina 500 plus, który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, rusza 1 kwietnia. Zgodnie z nim, rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

- Jesteśmy podekscytowani, czy wszystko będzie dobrze przebiegało. Wierzę w to, że tak, że wszystkie służby, które mają przygotowywać, obsługiwać program staną na wysokości zadania - powiedziała szefowa rządu Beata Szydło w "Sygnałach dnia" w czwartek. Podkreśliła, że rząd realizuje program, który jest potrzebny zarówno rodzinom, jak i gospodarce.

Finansowanie na kolejne lata?

Premier pytana o to, jak w kolejnych latach będzie ten program finansowany, powiedziała, że rząd jest na przygotowany. - W tym roku pieniądze są zabezpieczone w budżecie. W przyszłym roku jestem również spokojna o to, że te pieniądze będą zabezpieczone. Minister finansów pracuje w tej chwili nad uszczelnieniem systemu podatkowego; wprowadzamy nowe podatki od instytucji finansowych, od banków i od hipermarketów, i wszystko wskazuje na to - biorąc pod uwagę analizę wpływów podatkowych w tym roku - że rzeczywiście są to te zmiany (...), które idą w dobrym kierunku - powiedziała Szydło.

Apel

Zaapelowała do polityków opozycji, by nie wprowadzali zamieszania informując, że środków nie starczy albo że trzeba będzie zabrać pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Finansowanie Programu 500 plus jest bezpieczne, zabezpieczone i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - powiedziała. Zaznaczyła, że te pieniądze trafią na rynek w Polsce, zasilą polską gospodarkę. "Spodziewamy się, że będą wyższe wpływy podatkowe. Spodziewamy się, że dzięki tym środkom finansowym, a w momencie, kiedy uruchomimy również programy mieszkaniowe, to będzie jeszcze większy napływ gotówki na rynek. Również dostanie takiego dodatkowego impulsu polska gospodarka - mówiła Szydło.

Ostrożność

Dodała, że wszystkie te plany wymagają spokojnej pracy i przygotowania. - Dlatego pan minister finansów te projekty ustaw, które wprowadza, które przyjmuje, robi bardzo ostrożnie, ale też ma kompleksowy plan zmiany w systemie podatkowym w Polsce, co jest dobrym rozwiązaniem dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że obecny system podatkowy nie spełniał oczekiwań - powiedziała szefowa polskiego rządu. W tym kontekście wskazała na konieczność uszczelnienia systemu i jego uproszczenie, by podatnicy nie musieli zdawać się na interpretacje i szukanie doradztw podatkowych. - Powinien być prosty, jasny podatek - powiedziała.

Świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wypłacane będą przez gminy. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Zobacz. Program Rodzina 500 plus. Na co rodzice wydadzą pieniądze?

Program Rodzina 500 plus. Na co rodzice wydadzą pieniądze?
Program Rodzina 500 plus. Na co rodzice wydadzą pieniądze? TVN 24

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości