Budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. W poniedziałek na rządowych stronach pojawiły się informacje o projekcie. Za przygotowanie rozwiązań odpowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Zdaniem rządzących, pomimo iż prawo budowlane na przestrzeni ostatnich lat było wielokrotnie nowelizowane, a "proces inwestycyjny upraszczany, odformalizowywany i cyfryzowany, wciąż zawiera regulacje, które są nieadekwatne do stopnia skomplikowania inwestycji".
Dlatego planuje się dalsze rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a wymagających zgłoszenia, a także katalogu obiektów i robót budowlanych niewymagających zarówno decyzji o pozwoleniu na budowę jak i zgłoszenia.
Rząd ma przyjąć projekt ustawy w drugim kwartale br.
Domy i schrony bez pozwolenia
Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, rządzący chcą dodać m.in. niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej (o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2).
Ponadto - w ramach zapowiadanego projektu - zapowiedziano uregulowanie kwestii budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m2 służących ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Planowane jest zwolnienie budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz umożliwienie ich budowy na podstawie zgłoszenia.
Z kolei w katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i niewymagających zgłoszenia mają się znaleźć maszty flagowe oraz maszty do kamer monitoringu o wysokości do siedmiu metrów, a także budowa drobnych obiektów budowlanych przy boiskach, kortach i bieżniach (szatni, niewielkich trybun, zadaszeń ławek, w tym ławek rezerwowych), przy czym liczba tych obiektów będzie ograniczona względem powierzchni działki.
Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i niewymagających zgłoszenia, proponuje się też dodać tzw. mikrowiatraki o łącznej wysokości nie większej niż trzy metry oraz bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 5 m3.
Przewidziano także doprecyzowanie przepisów w zakresie zgłoszenia budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2.
Ustawa w Sejmie
Zapowiadane zmiany były już przedmiotem prac w Sejmie. Znalazły się bowiem w ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Przepisy w połowie sierpnia 2023 roku zostały przegłosowane w Sejmie, ale we wrześniu Senat przyjął uchwałę w sprawie odrzucenia ustawy. Sejm nie zdążył zająć się uchwałą izby wyższej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Dlatego w poprzedniej kadencji parlamentu nie udało się dokończyć prac nad przepisami i finalnie ustawa nie weszła w życie.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock