Już prawie 24 tys. mieszkań z dopłatą w ramach "Mieszkanie dla Młodych"

Z kraju

tvn24Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,06 mkw., a domów - 85,31 mkw.

23 297 mieszkania i domy zostały zakupione z dopłatą państwa w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla młodych" - poinformował w środę Bank Gospodarstwa Krajowego. Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,06 mkw., a domów - 85,31 mkw.

Realizację programu Mieszkanie dla Młodych przewidziano na pięć lat - od 2014 do 2018 roku. Na każdy rok przewidziano inny limit środków na wypłatę dofinansowania. Tegoroczny wynosi 715 mln zł. Jak poinformował BGK, z tego limitu do końca czerwca zarezerwowano 296 mln zł, czyli 41 proc. "W ramach limitu obowiązującego w 2015 r. do BGK wpłynęły 12 757 wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania, a łączna ich liczba od początku realizacji programu wynosi już ponad 25 tysięcy" - poinformował BGK. Jak wskazał bank, znacząca kwota dopłat dotyczy również 2016 r. na który kredytobiorcy złożyli ponad 3 tys. wniosków na kwotę dofinansowania prawie 74 mln zł.

Większe dofinansowanie

Zgodnie ze zmianami programie "Mieszkanie dla młodych" zaakceptowanymi niedawno przez Parlament, wzrośnie dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi. "W przypadku dwojga dzieci dopłata do kredytu na zakup mieszkania ma wynieść 20 proc. W przypadku trojga dzieci i więcej ma być to 30 proc., a dodatkowo dla takich rodzin przewidziano zniesienie górnej granicy wieku (35 lat), zniesienie wymogu nieposiadania wcześniej własności mieszkania oraz możliwość zwiększenia powierzchni mieszkaniowej wliczającej się do dopłaty do 65 mkw." - poinformował BGK. Ponadto program obejmie także mieszkania na rynku wtórnym. BGK przypomniał również, że od 2007 r. obsługuje program "Rodzina na swoim", który pomógł ponad 192 tysiącom osób nabyć mieszkanie na własność. Dopłaty do kredytów preferencyjnych "Rodzina na swoim" będą wypłacane do 2022 roku.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24