Pożar taśmociągu w Elektrowni Jaworzno II. "Straż pożarna zakończyła akcję"

Autor:
ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ziemiański o akcji straży w Elektrowni Jaworzno
Ziemiański o akcji straży w Elektrowni JaworznoTVN24
wideo 2/8
TVN24Ziemiański o akcji straży w Elektrowni Jaworzno

W środę doszło do pożaru taśmociągu znajdującego się w Elektrowni Jaworzno II - poinformował TVN24 starszy kapitan Marcin Ziemiański. Po godzinie 18.00 Tauron przekazał, że sytuacja "jest opanowana" i "nikt nie ucierpiał". Taśmociąg jest zainstalowany na wysokości ok. 15 metrów.

"Sytuacja na terenie bloku elektrociepłowni Jaworzno II jest opanowana. Ogień objął niewielki fragment gumy taśmociągu starego bloku ciepłowniczego. Straż pożarna zakończyła akcję. Nikt nie ucierpiał" - podał na Twitterze Tauron o godz. 18.11.

Ziemiański o akcji straży w Elektrowni Jaworzno
Ziemiański o akcji straży w Elektrowni JaworznoTVN24

Elektrownia Jaworzno II to stara część kompleksu energetycznego w Jaworznie, oddalona od nowego bloku energetycznego w tym mieście.

Nowy blok nie wytwarza energii

W ostatnich dniach opisywaliśmy sytuację nowego bloku w Jaworznie., który obecnie nie wytwarza energii. Portal Onet napisał w poniedziałek, że "w Elektrowni Nowe Jaworzno, jednej z największych w Polsce, doszło do awarii najnowszego bloku węglowego". "Do awarii doszło w sobotę, a więc zaledwie kilkadziesiąt godzin po naszej publikacji. Przyczyną zdarzenia ma być uszkodzenie odżużlacza. Wybudowany niedawno blok nie produkuje więc energii" - napisał Onet.

W odpowiedzi na artykuł Tauron opublikował oświadczenie, w którym przekazał, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Według zapewnień spółki ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu.

Odżużlacze należą do strategicznych urządzeń w instalacjach energetycznych. Służą do wygarniania wypalonych w procesie produkcji energii miałów węglowych. Następuje schłodzenie wypadającego z kotła rozżarzonego żużla, który następnie jest kruszony i transportowany na składowisko.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 roku. W czerwcu ubiegłego roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 roku, co jednak nie doszło do skutku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości