Kierowcy ominą Rzeszów. Powstała nowa koncepcja południowej obwodnicy

Z kraju

Adamczyk o poszerzeniu A2TVN24 BiS
wideo 2/5

Powstała nowa koncepcja południowej obwodnicy Rzeszowa. Możliwe, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu tej drogi.

Koncepcja została zaprezentowana w tym tygodniu na spotkaniu, w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz Rzeszowa, samorządu województwa i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt przygotowało starostwo powiatowe w Rzeszowie.

To nowa propozycja, do tej pory swój projekt obwodnicy południowej miał bowiem samorząd Rzeszowa. Według tej koncepcji trasa miała przebiegać w granicach miasta i ze względów formalnych, nie uzyskała jednak zezwolenia na realizację inwestycji.

Nowy przebieg obwodnicy

Według nowej koncepcji obwodnica jest bardziej oddalona od centrum Rzeszowa niż w projekcie przygotowanym przez samorząd stolicy Podkarpacia. Przebiega przez Rzeszów oraz tereny gmin Boguchwała i Tyczyn. Jak podkreślił starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski, obwodnica przebiegałaby przez tereny niezurbanizowane, głównie nieużytki. Jej długość wyniosłaby ponad 9 km, konieczne byłoby wybudowanie dwóch mostów: na Wisłoku i rzece Strug. - Trasa według naszej propozycji rozpoczyna się na granicy Rzeszowa i Boguchwały, biegnie w kierunku południo-wschodnim i za Tyczynem włączona byłaby do drogi wojewódzkiej nr 878 - powiedział starosta. Zgodnie z tą koncepcją wyburzonych musiałoby zostać cztery budynki, w tym dwa gospodarcze. Zdaniem starosty, jest szansa, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostałby przetarg na wykonanie projektu obwodnicy według tej koncepcji. Wówczas znane byłyby koszty budowy trasy.

Powstała nowa koncepcja południowej obwodnicy RzeszowaGoogle Maps

Kolejne spotkanie

Jak powiedział rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, zaprezentowana w środę koncepcja to "ciekawa propozycja".

- Musimy poznać szczegóły, zobaczyć, jak wygląda między innymi kwestia własności terenów przez które ma przebiegać i kosztów - dodał i zapowiedział, że miasto wciąż będzie pracowało nad własnym projektem obwodnicy. Następne spotkanie w sprawie południowej obwodnicy Rzeszowa ma się odbyć za około trzy tygodnie.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock