"Naszą ambicją jest to, aby Gdańsk stał się dominującym portem na Morzu Bałtyckim"

Z kraju

ShutterstockAmbicją resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest takie wzmocnienie pozycji portu w Gdańsku

Ambicją resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest takie wzmocnienie pozycji portu w Gdańsku, żeby stał się dominującym miejscem przeładunków na Morzu Bałtyckim - poinformował w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

- Przygotowany został specjalny program dla naszych portów. To przede wszystkim budowa portu centralnego w Gdańsku, gdzie chcemy zwielokrotnić możliwości przeładunkowe, przede wszystkim pod kątem terminala głębokowodnego. Tutaj Gdańsk ma ambicje i szansę przejąć znaczny wolumen ładunków, które dzisiaj lądują w zupełnie innych portach. Naszą ambicją jest to, aby Gdańsk stał się dominującym portem na Morzu Bałtyckim - powiedział Gróbarczyk.

Fundusz portowy

Minister powiedział, że Gdynia, to kolejny port, który planuje rozbudowę portu zewnętrznego, co pozwoli na zwielokrotnienie jego możliwości przeładunkowych i pozyskanie nowych klientów. - Port Szczecin-Świnoujście to budowa głębokowodnego terminala kontenerowego. To kolejne zadanie obok niezwykle ważnego, czyli rozbudowy gazoportu w Świnoujściu jako integralnego elementu rozbudowy polskich portów - podkreślił minister. Minister zapowiedział ponadto powołanie funduszu portowego, który wspierałby finansowo ich rozbudowę. - W przyszłym roku chcielibyśmy zaprezentować taki fundusz już w formie ustawy do wykorzystania przede wszystkim przez te duże porty, ale skierowany również do tych małych portów i średnich, które nie mają dzisiaj szansy pozyskania finansowania z programów przede wszystkim unijnych, nie mówiąc już o prywatnych inwestorach, czy instytucjach finansowych - powiedział Gróbarczyk.

Przekop przez Mierzeję

Minister przypomniał, że w ramach poprawy dostępu do polskich portów powstanie przekop przez Mierzeję Wiślaną. Przy tym projekcie prace budowlane mają rozpocząć się już za rok. Dodał, że zostaną wykonane też prace polegające na pogłębieniu do 12,5 m toru żeglugowego Szczecin-Świnoujście. Minister zapowiedział też kontynuowanie inwestycji poprawiających ochronę brzegów morskich, co ma duże znaczenie dla nadmorskich gmin, żyjących z turystyki.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock