Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Ministerstwo finansów prezentuje szczegóły

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kościński o efektach zmian podatkowych Polskiego Ładu
Kościński o efektach zmian podatkowych Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/10
TVN24Kościński o efektach zmian podatkowych Polskiego Ładu

Projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu jest już gotowy - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt zawiera między innymi kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Minister wskazał, że zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne dla 90 procent podatników, czyli 23 milionów osób. Dodał, że dziewięć milionów osób przestanie płacić PIT, dzięki czemu w portfelach Polaków zostanie 8 miliardów złotych.

Zmiany podatkowe - Polski Ład

- Gotowy mamy projekt podatkowego pakietu Polskiego Ładu, to efekt wielomiesięcznej pracy, dziś rozpoczynamy konsultacje społeczne - powiedział Kościński.

MF poinformowało w poniedziałek, że projekt podatkowy trafił do konsultacji. Resort chce, by ścieżka legislacyjna dotycząca zmian podatkowych zakończyła się na kilka miesięcy przed końcem roku. Ministerstwo zaznaczyło jednocześnie, że jest otwarte na dialog tak, by projekt był najwygodniejszy dla firm.

Polski Ład: Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, próg podatkowy do 120 tys. zł

- Nasz projekt zawiera propozycję, aby podnieść kwotę wolną do 30 tys. zł, podnosimy próg podatkowy do 120 tys. zł. Już od przyszłego roku proponujemy, aby przedsiębiorcy płacili składki zdrowotne na takim samym poziomie jak pracownicy. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami. Tutaj mamy np. estoński CIT, kolejne obniżki ryczałtu, czy ulgi na innowacje, na ekspansję zagraniczną czy na rozwój firm - powiedział szef resortu finansów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak mówił, "zmiany podatkowe w klinie pozostawią dodatkowe ok. 8 mld zł w kieszeniach podatników, a koszty zmian w ustawie podatkowej łącznie wyniosą według szacunków MF około 20 mld zł". - To trzeba traktować jako inwestycję, to spowoduje, że nasza gospodarka będzie mogła bardzo szybko rozwijać się po pandemii - ocenił Kościński.

Jak zaznaczył minister, Polski Ład to podatkowe "fair play" wobec państwa. - Chcemy, żeby powstawały nowe szkoły, nowe szpitale, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie, więc w Polskim Ładzie proponujemy uczciwe płacenie podatków i składek - mówił.

Szczegóły zmian podatkowych Polskiego Ładu

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że reforma podatkowa będzie składać się z trzech pakietów. - Pierwszy pakiet jest najważniejszy, który zmieni system podatkowy w kierunku większej sprawiedliwości. Zawierać będzie przede wszystkim znaczne, historyczne, bezprecedensowe podniesienie kwoty wolnej od podatku, ale również zmiany dotyczące składki zdrowotnej, podniesienie o 40 procent drugiego progu progresji oraz zmiany w uproszczonych formach opodatkowania - mówił.

Jak wyjaśnił Sarnowski, rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach tzw. Polskiego Ładu, zostanie pokryte z uszczelnienia systemu podatkowego. Dodał, że uszczelnienie to jeden z trzech najważniejszych pakietów całej reformy. Będzie nakierowanego na dwie sfery - walkę z szarą strefą oraz z wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Dwa pozostałe pakiety - jak wskazał Sarnowski - to zmiana całego systemu podatkowego "w kierunku większej sprawiedliwości", w tym "zmiany w składce zdrowotnej", oraz "podatkowy restart gospodarki", czyli kompletny pakiet ulg i zachęt.

Wiceminister finansów o trzech pakietach zmian podatkowych
Wiceminister finansów o trzech pakietach zmian podatkowychTVN24

Polski Ład - składka zdrowotna

Sarnowski powiedział, że w Polskim Ładzie składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu i dodał, że nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie. Wyjaśnił, że dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób liniowy stawką 19 proc. składka minimalna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia. - Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie - zaznaczył wiceminister.

Jak wskazał, w przypadku osób korzystających z ryczałtu przychodów ewidencjonowanych rozwiązanie dotyczące składki minimalnej się nie pojawi, gdyż "w dużej części są to osoby, które w ten sposób dorabiają".

Sarnowski podał przykład osoby, która jako przedsiębiorca prowadzi sklep i rozlicza się stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. i obecnie płaci składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym 7,75 proc. odlicza od płaconego przez siebie podatku. Po zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, według wiceministra "osoba taka będzie płacić ryczałt w wysokości 3 proc. pomnożone przez przychody, natomiast składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu".

- W sumie, globalnie, obciążenie podatkiem dochodowym i składką zdrowotną dla sklepikarza będzie wynosić po prostu 4 proc. przychodów - powiedział Sarnowski.

Obowiązkowa składka zdrowotna w Polskim Ładzie

Według niego trzecim elementem zmian w Polskim Ładzie ma być rozwiązanie, które dotyczy ok. 100 tys. osób. - To głównie taksówkarze, hotelarze, fryzjerzy, kosmetyczki czy budowlańcy - powiedział.

- Od przyszłego roku składka zdrowotna dla nich ustalona ma być na poziomie 9 procent od średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od podatku - wytłumaczył Sarnowski.

Wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku, sprzeciwiało się Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina. W kwestii tej trwały negocjacje. - Nigdy nie poprzemy rozwiązań, które mogłyby być zagrożeniem dla małych i średnich polskich przedsiębiorstw - zapowiadał wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje
Sarnowskim o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensjeTVN24

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie - korzyści dla emerytów

Jak mówił Sarnowski, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł – będzie to 170 zł miesięcznie. - Osoby z emeryturą do prawie 5 tysięcy złotych zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tysiąca złotych brutto dopłacą mniej niż 200 złotych miesięcznie - powiedział wiceszef MF.

- Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 procent emerytów. W stosunku do 4 procent emerytów nie będzie zmian. Około 6 procent dopłaci, ale mniej niż 200 złotych, a 0,3 procent dopłaci więcej niż 200 złotych miesięcznie - podsumował Sarnowski.

Polski Ład - zmiany dla firm i przedsiębiorców

Mówiąc o wpływie Polskiego Ładu na przedsiębiorców, zaznaczył, że jest to trudne do tak dokładnego oszacowania, jak w przypadku emerytów, bo mogą oni zmieniać formę opodatkowania. - Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 roku, czyli w ostatnim roku, kiedy MF ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 procent przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm - stwierdził Sarnowski. Dodał, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane.

Zaznaczył, że reforma będzie stanowić istotny zastrzyk finansowy, bo zostawi w kieszeniach pracowników, emerytów i firm w sumie 8 mld zł. - To jest ogromny impuls popytowy. Osoby, których w kieszeniach zostaną te środki, przeznaczą je w dużej mierze na konsumpcję. Przedsiębiorcy będą mieli więc więcej klientów. Zmniejszą się też koszty pracy, dzięki czemu przedsiębiorcom będzie łatwiej zdobyć pracowników - wymieniał wiceminister.

Sarnowski wspomniał też, że w ramach Polskiego Ładu z estońskiego CIT-u będzie mogło skorzystać więcej firm.

Polski Ład - najważniejsze założenia programu

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości