TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w podatkach. "Padły pewne nowe propozycje i one są w tej chwili analizowane"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin o zmianach w podatkach

Na pewno nie poprzemy żadnych rozwiązań, które uważalibyśmy za szkodliwe z punktu widzenia polskiej gospodarki - zapowiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jak wskazał, na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim pojawiły się nowe rozwiązania dotyczące zmian w podatkach w ramach Polskiego Ładu i są one analizowane.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek spotkał się z wicepremierem i szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem, aby przedyskutować wątpliwości dotyczące kwestii podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

- Ci wszyscy, którzy tworzą tak zwaną klasę kreatywną, w każdym społeczeństwie są motorem rozwoju cywilizacyjnego, dlatego będziemy konsekwentnie - w takim zakresie, w jakim Porozumienie ma na to wpływ - zabiegali o rozwiązania podatkowe, które będą dla klasy średniej przyjazne - podkreślił na środowej konferencji prasowej Jarosław Gowin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe propozycje

- Część rozwiązań podatkowych, które proponowaliśmy została przez pana premiera i Prawo i Sprawiedliwość zaakceptowana, ale nie w takim zakresie, jaki by nas satysfakcjonował. Natomiast wczoraj (we wtorek - red.) padły pewne nowe propozycje i one są w tej chwili analizowane - powiedział wicepremier.

Jak wyjaśniał, dotyczą one "rozwiązań, które zmniejszyłyby skalę obciążeń podatkowych przynajmniej dla części przedsiębiorców oraz dotyczą innego ważnego elementu dyskusji jaki toczy się między Porozumieniem a Prawem i Sprawiedliwością". - Mam na myśli skutki finansowe dla samorządów, skutki wynikające z rozwiązania bezsprzecznie słusznego, jakim jest podniesienie kwoty wolnej od podatku - dodał.

- Podniesienie kwoty wolnej od podatku oznacza, że 18 milionów Polaków zapłaci niższe podatki, ale jednocześnie, że do budżetów polskich gmin, powiatów i województw trafi znacznie mniej środków. Podnosiliśmy potrzebę zrekompensowania samorządom tej straty i wczoraj została przedstawiona pewna propozycja, którą w tej chwili analizujemy - tłumaczył szef MRPiT.

Gowin zapewnił także, że nie poprze rozwiązań szkodliwych dla gospodarki. - Zawsze opowiadam się za szukaniem kompromisu, ale zawsze też podkreślam, że są granice kompromisu. Na pewno nie poprzemy żadnych rozwiązań, które uważalibyśmy za szkodliwe z punktu widzenia polskiej gospodarki - zapowiedział wicepremier.

- Jesteśmy w czasach pandemii, nie po, zaledwie po trzeciej fali pandemii, a niestety prawdopodobnie przed falą czwartą i w takiej sytuacji, troska o polskie firmy, zwłaszcza te małe i średnie firmy (...), to jest obowiązek każdego polityka. Na pewno Porozumienie się z tego obowiązku wywiąże - zapewnił Jarosław Gowin.

Polski Ład

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24