Polska zamknie Rosjanom rynek pracy. "Należy znieść ułatwienia"

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Marcin Kalinowski o trudnej sytuacji przedsiębiorców
Marcin Kalinowski o trudnej sytuacji przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/3
TVN24Marcin Kalinowski o trudnej sytuacji przedsiębiorców

Polska zamknie Rosjanom rynek pracy na zasadach uproszczonych. Stosowne rozporządzenie Polska zamierza przyjąć jeszcze w październiku - podano w wykazie prac resortu rodziny.

"Działania zbrojne Rosji w Ukrainie zwiększają obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzone zostały przez MSWIA ograniczenia w zakresie przekraczania granicy RP przez obywateli Rosji. W związku z tym należy znieść ułatwienia w zakresie dostępu obywateli Rosji do polskiego rynku pracy" - napisano w uzasadnieniu.

Czym jest uproszczona procedura?

Kraje objęte uproszczoną procedurą zatrudniania to Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Rosja. Uproszczona procedura polega na tym, że wydanie zezwolenia na pracę nie wymaga przeprowadzenia bardzo szczegółowego postępowania związanego z koniecznością poszukiwania pracowników w lokalnym środowisku bezrobotnych oraz spełnienia innych szczegółowych warunków wydawania tych zezwoleń.

Na koniec pierwszego półrocza liczba pracowników z Rosji zatrudnionych na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy wyniosła ok. 13 tysięcy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości