Zamiast PGZ będzie Agencja Uzbrojenia? Jej powołanie "jest niezbędne"

[object Object]
524 miliardy złotych to wydatki na miarę oczekiwań żołnierzy Wojska PolskiegoTomasz Remiszewski | tvn24.pl
wideo 2/3

Ministerstwo Obrony Narodowej do tej pory nie opublikowało projektu w sprawie utworzenia Agencji Uzbrojenia, choć minister Mariusz Błaszczak powołał specjalnego pełnomocnika już ponad półtora roku temu. Według "Rzeczpospolitej" Agencja miałaby zastąpić centralę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – To byłby pomysł z piekła rodem – mówi ekspert.

Dziś za realizację zakupów na rzecz sił zbrojnych odpowiada przede wszystkim Inspektorat Uzbrojenia MON. Z kolei utworzona w 2013 roku PGZ jest spółką, do której należą praktycznie wszystkie państwowe firmy zbrojeniowe. Od końca 2015 r. nadzór nad grupą w imieniu Skarbu Państwa sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej zajmowało się tym Ministerstwo Skarbu Państwa.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, że PGZ zostanie zlikwidowana. Jej struktury wraz z Inspektoratem Uzbrojenia mają utworzyć nową Agencję Uzbrojenia. W dzienniku czytamy, że polityczna decyzja w tej sprawie już zapadła, a sam proces powołania Agencji i likwidacji PGZ ma nastąpić szybko, w ciągu kilku miesięcy.

Jak pisze gazeta, powodem likwidacji PGZ ma być spór między ministrami. "Politycy związani z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem nie chcą dopuścić do tego, by zbrojeniowy potentat był nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina" – pisze "Rz".

Takim intencjom Błaszczak zaprzeczył we wpisie, który w czwartek opublikował na Twitterze. "Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, a nie walka o wpływy. W sprawach bezpieczeństwa nie ma miejsca na konflikty" – podkreślił minister obrony.

Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytania redakcji TVN24.pl wysłane w czwartek nie sprecyzowało, jaki będzie docelowy kształt Agencji Uzbrojenia. "Powołanie Agencji jest niezbędne. Wiązać się jednak będzie ze zmianami wielu aktów prawnych. Planowanie każdej zmiany i wybór koncepcji musi być poprzedzony wieloma analizami" – napisało MON. Powtórzono, że priorytetem obecnego ministra "jest zmiana systemu i usprawnienie pozyskiwania sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych oraz to, by w jak największym stopniu zbudować zdolności obronne, zmodernizować wyposażenie Wojska Polskiego, sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami Sojusz Północnoatlantycki".

Pomysł od lat niezrealizowany

Agencje uzbrojenia i tym podobne instytucje działają w wielu państwach zachodnich, m.in. Francji, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Norwegii. Wszystkie zajmują się pozyskiwaniem broni i sprzętu dla sił zbrojnych. Część ma także inne zadania - na przykład instytucje z Francji i Szwecji nie tylko planują i prowadzą zakupy, ale później są odpowiedzialne za naprawę i modernizację broni już używanej przez siły zbrojne, a na końcu za jej wycofanie z szyku - np. przez utylizację lub sprzedaż za granicę. Nie ma więc jednego modelu funkcjonowania tego typu instytucji.

W Polsce idea powołania Agencji Uzbrojenia pojawiła się już ponad dekadę temu, mówił o tym miedzy innymi Bogdan Klich z Platformy Obywatelskiej, który był szefem MON od 2007 do 2011 roku. Przychylność deklarował także generał Waldemar Skrzypczak, który w latach 2012-13 był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy dla wojska.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości też byli przychylni temu pomysłowi. Wśród priorytetów wymieniał go Jarosław Gowin, gdy tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku ogłoszono, że to on jest kandydatem na ministra obrony (ostatecznie został nim wtedy Antoni Macierewicz). Gorącym zwolennikiem Agencji Uzbrojenia jest także szef sejmowej komisji obrony Michał Jach z PiS.

Mariusz Błaszczak, który szefem MON został w styczniu 2018 roku, już po dwóch miesiącach powołał pełnomocnika do spraw utworzenia Agencji Uzbrojenia. Został nim Paweł Olejnik, prawnik z doktoratem, były szef Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA oraz dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów w okresie, gdy resortem tym kierował Błaszczak. Przed objęciem władzy przez PiS Olejnik pracował dla klubu parlamentarnego tej partii oraz był szefem Zakładu Energetyki Cieplnej w Rawie Mazowieckiej (województwo łódzkie). Pierwszy kontakt ze zbrojeniówką miał w lutym 2018 roku – wszedł wtedy w skład rady nadzorczej PGZ, a następnie został jej wiceprzewodniczącym.

Powołanie w 2018 roku pełnomocnika do spraw utworzenia Agencji Uzbrojenia minister Błaszczak ogłosił na odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych, dorocznym spotkaniu najważniejszych generałów z politykami odpowiedzialnymi za wojsko. Prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda wyraził wtedy zadowolenie, że MON wyszło z taką inicjatywą. Podkreślił, że wiele przetargów zbrojeniowych się nie powiodło, a spływające z różnych stron nieskoordynowane wymagania tylko opóźniają pracę.

Jeszcze we wrześniu 2018 roku Sebastian Chwałek, zastępca ministra obrony odpowiedzialny za modernizację wojska, zapowiadał, że projekt w sprawie Agencji Uzbrojenia do końca roku zostanie skierowany do konsultacji. Nie minął miesiąc, a Chwałek został wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Projekt w sprawie Agencji Uzbrojenia nie został opublikowany do dzisiaj.

"Pomysł z piekła rodem"

Według "Rzeczpospolitej" po utworzeniu Agencji Uzbrojenia spółki należące obecnie do PGZ miałyby działać samodzielnie, ale pod kontrolą Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort w odpowiedzi na pytania TVN24.pl nie potwierdził tych informacji ani im nie zaprzeczył. - Gdyby to była prawda, to byłby to "pomysł z piekła rodem" – uważa emerytowany generał Adam Duda, były szef Inspektoratu Uzbrojenia.

– Zawsze popierałem pomysł utworzenia Agencji Uzbrojenia, ale kształt, który został zarysowany w artykule, jest nie do zaakceptowania. Już dzisiaj mocno jest zatarta różnica między zamawiającym a wykonawcą. Po wprowadzeniu tego rozwiązania zniknęłaby całkowicie. Zamawiający niejako kupowałby od samego siebie – powiedział generał, który dziś jest związany z Fundacją Stratpoints.

Duda nie ma wątpliwości, że taki pomysł zabiłby konkurencję i podwyższył cenę płaconą przez MON. – Na dłuższą metę dla polskiego przemysłu byłby to po prostu dramat, odcięcie się od jakichkolwiek realiów rynkowych. Nie będzie nawet namiastki rynkowej weryfikacji ceny oferowanych produktów. W Polsce zupełnie zniknie rynek uzbrojenia – mówi generał Duda.

Z kolei generał Skrzypczak nazywa opisany w gazecie pomysł "koncepcją wykluczenia". – Wykluczenia polskiego przemysłu z konkurencji na rynkach światowych, jak i wykluczenia polskiego sektora prywatnego z rywalizacji ze spółkami Skarbu Państwa na rynku krajowym – precyzuje generał. Jego zdaniem w takiej sytuacji polskie spółki utraciłyby dostęp do najnowszych technologii, a Ministerstwo Obrony Narodowej – możliwość wynegocjowania niższej ceny.

– Widać wyraźnie, że politycy pogodzili się z tym, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest niekonkurencyjna na świecie, więc dążą do tego, by polski rynek zmonopolizować dla spółek Skarbu Państwa, które niestety nie mogą się poszczycić zamówieniami eksportowymi, nie są w stanie dostarczyć najnowszych technologii ani najwyższej jakości, więc są sponsorowane przez MON – komentuje Skrzypczak.

Ponad 18 tysięcy pracowników

Inspektorat Uzbrojenia został utworzony z początkiem 2011 roku. Powstał na bazie Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON i kilku mniejszych komórek.

Polska Grupa Zbrojeniowa została utworzona pod koniec 2013 roku. W kolejnym roku przejęła nadzór nad państwowymi firmami sektora obronnego. Dziś skupia ponad 50 spółek i zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników. Roczny przychód grupy to ponad 5,5 miliarda złotych.

Autor: Rafał Lesiecki (rafal_lesiecki@tvn.pl) / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Combat Camera DO RSZ | st.chor.szt.mar. Arkadiusz Dwulatek

Pozostałe wiadomości

Ceny benzyny 95 mogą spaść ponownie poniżej 6 złotych za litr, a diesla zbliżyć się do 6 złotych - prognozują analitycy Refleksu. Obserwują oni "gwałtowaną" obniżkę cen ropy, która przełoży się w przyszłym tygodniu na ceny paliw. Analitycy e-patrolu oceniają, że to efekt polityki celnej USA.

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła piątkowej wizyty szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie oraz o cłach Donalda Trumpa i ich wpływie na światową gospodarkę. - Jest bardzo ważne, by prezydent Stanów Zjednoczonych zdał sobie sprawę z niszczących konsekwencji swych wyborów - wskazał premier Francji Francois Bayrou.

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Nord Stream 2 zostanie ponownie uruchomiony? Takie pytanie pojawia się w kontekście deklaracji o gotowości do współpracy biznesowej, które napływają z Moskwy i Waszyngtonu. Jak wynika z analizy zamieszczonej w sobotę na portalu Carnegie Politika, gazociąg jest jedynym sensownym projektem, ale jednocześnie jest istnym "węzłem gordyjskim".

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Źródło:
PAP

Obawiamy się problemów z finansowaniem, jak również nieprzyjemności związanych z imigracją, staraniem się o przedłużenie wiz, podróżami z i do USA - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Kocjan, astrofizyczka, stypendystka Programu Fulbrighta. Administracja Donalda Trumpa wstrzymała finansowanie przez Departament Stanu stypendiów takich jak Fulbright. - Jest to bardzo smutne, bo jak dostałam się na to stypendium, to myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia - tłumaczy Joanna Stempień, logopedka i reporterka.

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

Źródło:
tvn24.pl

Rosnąca liczba dostępnych mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki stabilizuje ich cenę - wynika z danych portalu GetHome. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia cena metra kwadratowego wzrosła w marcu o 2 procent w porównaniu do lutego.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Źródło:
PAP

10-procentowe amerykańskie cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata weszły w życie w sobotę po północy czasu wschodnioamerykańskiego. To pierwsza część ceł, których wdrożenie ogłosił w środę prezydent USA Donald Trump.

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał blisko 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 5 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar Land Rover wstrzyma przez miesiąc dostawy samochodów do Stanów Zjednoczonych. Producent rozważa, jak złagodzić koszty 25-procentowych ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa.

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Źródło:
Reuters

Polskie lotniska obsłużyły w 2024 roku w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym łącznie 50 milionów pasażerów, co jest wynikiem wyższym o 10,8 procent względem 2023 roku - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Największy wzrost liczby pasażerów nastąpił na warszawskim Lotnisku Chopina. Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury to jedyne dwa lotniska w Polsce, które w minionym roku odnotowały spadek liczby pasażerów.

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie tylko niszczy relacje handlowe Waszyngtonu z innymi krajami, ale też wpłynie na jego globalne sojusze – ocenił "Financial Times". W sobotę weszły w życie 10-procentowe taryfy na towary z z wielu państw.

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeżeli parkingi są bezpłatne w weekendy, to wiadomo, że panuje na nich oblężenie. Samochody są parkowane na całe dnie lub nawet weekendy - mówi prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba. Podkreślił, że gminy turystyczne od lat zabiegały o możliwość pobierania opłat parkingowych także w święta i weekendy.

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków. Indeks Dow Jones na koniec dnia stracił ponad 2,2 tysiąca punktów. Wzrosły obawy, że prezydent USA rozpętał globalną wojnę handlową, która doprowadzi do recesji.

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych. Chcą w ten sposób wyłudzić dane - ostrzega resort finansów.

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek awarię elektronicznego systemu wystawiania aktów zgonu. W jej następstwie doszło do licznych opóźnień w organizacji pogrzebów na terenie całego kraju.

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl