Kosmiczna flaga dla prezydenta Dudy na rozpoczęcie targów w Kielcach


Polska flaga, która w 1971 roku obleciała Księżyc na pokładzie Apollo 15 – taki prezent otrzymał we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda od amerykańskiego astronauty. Był to jeden z punktów otwarcia 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, czyli największych targów zbrojeniowych w tej części Europy.

Salon, który rozpoczął się we wtorek, potrwa cztery dni, zaś w weekend wystawa sił zbrojnych Polski i USA będzie dostępna dla zwiedzających. MSPO to trzecie co do wielkości targi zbrojeniowe w Europie – po imprezach w Londynie i Paryżu. W tym roku w Kielcach wystawia się prawie 620 firm, wśród których nieznacznie przeważają podmioty zagraniczne.

Państwem wiodącym tegorocznej edycji targów są Stany Zjednoczone. W Kielcach wystawia się 65 firm zza Atlantyku. Prezentują się także amerykańscy żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w Europie. Amerykańskie podmioty zajmują jedną z kilku hal wystawienniczych i spory fragment terenu na zewnątrz.

Do Kielc przyleciał także emerytowany astronauta Merrill Worden. W 1971 roku był on pilotem modułu dowodzenia misji Apollo 15. Podczas gdy dwaj jego koledzy wylądowali na Księżycu, Worden pozostawał na orbicie. We wtorek astronauta przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie polską flagę, która była z nim wtedy w kosmosie.

Uroczystość rozpoczęcia targów tak się przedłużyła, że najważniejsi goście nie zdążyli zobaczyć przelotu wszystkich amerykańskich samolotów, które we wtorek pojawiły się w nad Kielcami.

F-35 w Kielcach? To makieta

Amerykańską atrakcją na kieleckich targach jest także pełnowymiarowa makieta myśliwca piątej generacji F-35. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w tym roku, że zamierza kupić 32 takie maszyny. W maju MON wysłało do Waszyngtonu oficjalne zapytanie o cenę. Tymczasem niedawno producent, największy koncern zbrojeniowy świata, czyli Lockheed Martin poinformował, że już za kilka lat uda mu się zejść do około 80 mln dolarów za jeden samolot (w wersji F-35A, którą interesuje się MON). Do tego dochodzą koszty szkolenia pilotów i personelu naziemnego, przygotowania infrastruktury itp.

Prezydent Andrzej Duda, otwierając targi, podkreślił, że szeroka prezentacja przemysłu z USA w Kielcach jest dla nas bardzo ważna. – Chętnie kupujemy amerykański sprzęt wojskowy. Dlaczego? Ponieważ jest on niezwykle nowoczesny, doskonały i sprawdzony w walce – powiedział Duda. Dodał, że chciałby, żeby polski przemysł miał w swojej ofercie takie produkty, ale nie da się tego zrobić prędko. Zdaniem prezydenta współpraca polskiej zbrojeniówki z amerykańskimi koncernami "daje nadzieję, że być może w przyszłości będziemy mieli też wspólne produkty i poprzez wielką renomę firm ze Stanów Zjednoczonych na wszystkich rynkach także i Polska Grupa Zbrojeniowa na niektóre rynki dodatkowe będzie mogła wejść".

MON na zakupach w polskim przemyśle

Przy okazji kieleckich targów Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał pięć umów na dostawę nowego sprzętu dla sił zbrojnych. Wszystkie zostały zawarte ze spółkami państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ich łączna wartość to ponad 720 milionów złotych - poinformował wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek.

Umowy dotyczyły zakupu 16 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych krótkiego zasięgu Bystra oraz dwóch wozów dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, które trafią do nowej, tworzonej od roku 18. Dywizji Zmechanizowanej (w sumie dywizja ma otrzymać 8 wozów, a dwa to dopiero początek).

Kontrakty podpisane z PGZ obejmowały także zakup przyrządów noktowizyjnych kilku typów dla Wojsk Lądowych i celowników termalnych SCT Rubin dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zakupom towarzyszą pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Samoloty i rakiety – do Polski z USA

Na kieleckich targach podpisano i przekazano stronie amerykańskiej dwa oficjalne zapytania o ofertę w sprawie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych i samolotów transportowych. Pierwszy dokument dotyczy rakiet FGM-148 Javelin, które mają trafić na uzbrojenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

MON chce kupić 60 wyrzutni i 180 pocisków wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. To niewielka liczba zważywszy, że w WOT służy obecnie ponad 20 tysięcy ludzi, a docelowo formacja ma liczyć ponad 50 tysięcy. Jednak jak twierdzą wojskowi, zakup pozwoli na rozpoczęcie szkolenia przed zamówieniem i dostawą nowszej wersji Javelina, której konstruowanie powoli dobiega końca.

Wojsko Polskie używa już innych przeciwpancernych pocisków kierowanych – skonstruowanych w Izraelu Spike'ów. Jednak przeszkolenie żołnierzy w ich obsłudze trwa zbyt długo, by dało się wytrenować żołnierzy WOT, którzy służą przede wszystkim w weekendy. Stąd pomysł uzupełniającego zakupu Javelinów, które są używane przez amerykańską Gwardię Narodową, której system szkolenia był wzorem dla WOT. Drugie zapytanie ofertowe dotyczy pozyskania pięciu samolotów C-130 Hercules w wersji H z nadwyżek amerykańskiego lotnictwa. Polskie Siły Powietrzne używają już pięciu samolotów Hercules w starszej wersji E, również pozyskanych z USA jako maszyny używane. Te samoloty dobiegają już kresu swych możliwości, stąd pomysł, by względnie tanim kosztem pozyskać nowszą wersję, co zapewni utrzymanie zdolności lotnictwa transportowego przez najbliższe kilka lat. Zgodę na transakcję wydał już amerykański Kongres - przypomniał w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak.

Prototyp Borsuka, który pływa

Na tegorocznych targach w Kielcach premierę miał prototyp pływającego bojowego wozu piechoty, któremu wojsko nadało kryptonim Borsuk. Do tej pory publicznie pokazywano jedynie model lub demonstrator technologii. Teraz jest to wóz, który przeszedł podstawowe badania.

Pojazd został opracowany przez polski przemysł – konsorcjum pod wodzą Huty Stalowa Wola i z udziałem innych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej i prywatnej Grupy WB. Jest uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną w bezzałogowej wieży, zintegrowanej z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike.

Borsuk ma być następcą wozów BWP-1, których Wojsko Polskie ma około tysiąca. To pojazdy skonstruowane w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku. Wtedy stanowiły prawdziwą rewolucję w sposobie projektowania uzbrojenia, ale ten czas już dawno minął. Dlatego Borsuk jest jednym z najbardziej wyczekiwanych produktów polskiej zbrojeniówki.

Prototyp Borsuka czekają teraz kolejne testy u producenta.

Prototyp BorsukaRafał Guz | PAP

Autor: Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała profesor Joanna Tyrowicz - członkini Rady Polityki Pieniężnej w "Faktach po Faktach" w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce zaniechać poboru podatku od przedsiębiorców, którzy w ramach darowizn przekazują rzeczy lub świadczą usługi dla organizacji charytatywnych usuwających skutki wrześniowej powodzi - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Pomoc powodzianom. Ministerstwo Finansów ma dodatkową propozycję

Pomoc powodzianom. Ministerstwo Finansów ma dodatkową propozycję

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Balony ze śmieciami nadlatujące z Korei Północnej spowodowały liczne opóźnienia w operacjach lotniczych na lotnisku Seul-Inczon - przekazała gazeta "Korea JoongAng".

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Źródło:
PAP

Alkohol w opakowaniach do 200 mililitrów ma być tylko w butelkach albo puszkach - wynika z treści projektu rozporządzenia. Co więcej, opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają się odróżniać od innych produktów spożywczych, w szczególności dla dzieci.

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Bezrobocie we wrześniu było na poziomie 5,0 procent - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Podkreśliło przy tym, że jest to najniższy wynik w tym miesiącu od ponad 30 lat.

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w piątek wyroku oddalił skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na unijne przepisy tak zwanego pakietu mobilności, które dotyczą kierowców ciężarówek. Stwierdził jednak nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni.

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Źródło:
PAP

Jak zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mamy rekordowy budżet na obronność - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podała, że w spółce doszło do wycieku informacji. W komunikacie firma dodała, że będzie podejmowała stosowne kroki w celu ochrony swoich interesów.

Wyciek informacji w górniczym gigancie

Wyciek informacji w górniczym gigancie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Pocztowy i Nest Bank - klienci tych instytucji finansowych muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów. "Zrób zakupy poza godzinami prac serwisowych"

Utrudnienia dla klientów. "Zrób zakupy poza godzinami prac serwisowych"

Źródło:
tvn24.pl

Inspekcja Handlowa przebadała pościel, odzież, obuwie, wyroby galanteryjne, dodatki krawieckie i akcesoria do ćwiczeń. Okazało się, że siedem procent z przebadanych 165 partii produktów ma podwyższoną zawartość niebezpiecznych chemikaliów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Sprawdzono odzież i obuwie. Niepokojące wyniki kontroli

Sprawdzono odzież i obuwie. Niepokojące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Polacy sprowadzają z zagranicy coraz więcej używanych samochodów osobowych i dostawczych. W minionym miesiącu zarejestrowano ich w kraju 81,3 tysiąca, co jest wynikiem wyższym o 16,2 procent w porównaniu z 2023 rokiem - poinformował Instytut Samar. Średni wiek importowanych do Polski aut przekracza 12 lat.

Do Polski wjedzie niemal milion aut

Do Polski wjedzie niemal milion aut

Źródło:
PAP

Arabowie odwiedzą Zakopane także zimą - wynika z informacji z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Linie lotnicze Air Arabia zwiększają częstotliwość lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Krakowa, a turyści arabscy rezerwują na święta pobyty w stolicy Tatr.

Zaskoczenie pod Tatrami. Zimą tych gości się nie spodziewano

Zaskoczenie pod Tatrami. Zimą tych gości się nie spodziewano

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 11 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 3 października 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

- Pracujemy nad tym, aby od 1 stycznia zlikwidować pobór składki od sprzedaży między innymi nieruchomości. To z całą pewnością wejdzie w życie, to zostało już wpisane dla wykazu prac rządu – powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Przekazał również, co z podwyżką zasiłku pogrzebowego.

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

Źródło:
PAP