Kosmiczna flaga dla prezydenta Dudy na rozpoczęcie targów w Kielcach


Polska flaga, która w 1971 roku obleciała Księżyc na pokładzie Apollo 15 – taki prezent otrzymał we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda od amerykańskiego astronauty. Był to jeden z punktów otwarcia 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, czyli największych targów zbrojeniowych w tej części Europy.

Salon, który rozpoczął się we wtorek, potrwa cztery dni, zaś w weekend wystawa sił zbrojnych Polski i USA będzie dostępna dla zwiedzających. MSPO to trzecie co do wielkości targi zbrojeniowe w Europie – po imprezach w Londynie i Paryżu. W tym roku w Kielcach wystawia się prawie 620 firm, wśród których nieznacznie przeważają podmioty zagraniczne.

Państwem wiodącym tegorocznej edycji targów są Stany Zjednoczone. W Kielcach wystawia się 65 firm zza Atlantyku. Prezentują się także amerykańscy żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w Europie. Amerykańskie podmioty zajmują jedną z kilku hal wystawienniczych i spory fragment terenu na zewnątrz.

Do Kielc przyleciał także emerytowany astronauta Merrill Worden. W 1971 roku był on pilotem modułu dowodzenia misji Apollo 15. Podczas gdy dwaj jego koledzy wylądowali na Księżycu, Worden pozostawał na orbicie. We wtorek astronauta przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie polską flagę, która była z nim wtedy w kosmosie.

Uroczystość rozpoczęcia targów tak się przedłużyła, że najważniejsi goście nie zdążyli zobaczyć przelotu wszystkich amerykańskich samolotów, które we wtorek pojawiły się w nad Kielcami.

F-35 w Kielcach? To makieta

Amerykańską atrakcją na kieleckich targach jest także pełnowymiarowa makieta myśliwca piątej generacji F-35. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w tym roku, że zamierza kupić 32 takie maszyny. W maju MON wysłało do Waszyngtonu oficjalne zapytanie o cenę. Tymczasem niedawno producent, największy koncern zbrojeniowy świata, czyli Lockheed Martin poinformował, że już za kilka lat uda mu się zejść do około 80 mln dolarów za jeden samolot (w wersji F-35A, którą interesuje się MON). Do tego dochodzą koszty szkolenia pilotów i personelu naziemnego, przygotowania infrastruktury itp.

Prezydent Andrzej Duda, otwierając targi, podkreślił, że szeroka prezentacja przemysłu z USA w Kielcach jest dla nas bardzo ważna. – Chętnie kupujemy amerykański sprzęt wojskowy. Dlaczego? Ponieważ jest on niezwykle nowoczesny, doskonały i sprawdzony w walce – powiedział Duda. Dodał, że chciałby, żeby polski przemysł miał w swojej ofercie takie produkty, ale nie da się tego zrobić prędko. Zdaniem prezydenta współpraca polskiej zbrojeniówki z amerykańskimi koncernami "daje nadzieję, że być może w przyszłości będziemy mieli też wspólne produkty i poprzez wielką renomę firm ze Stanów Zjednoczonych na wszystkich rynkach także i Polska Grupa Zbrojeniowa na niektóre rynki dodatkowe będzie mogła wejść".

MON na zakupach w polskim przemyśle

Przy okazji kieleckich targów Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał pięć umów na dostawę nowego sprzętu dla sił zbrojnych. Wszystkie zostały zawarte ze spółkami państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ich łączna wartość to ponad 720 milionów złotych - poinformował wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek.

Umowy dotyczyły zakupu 16 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych krótkiego zasięgu Bystra oraz dwóch wozów dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, które trafią do nowej, tworzonej od roku 18. Dywizji Zmechanizowanej (w sumie dywizja ma otrzymać 8 wozów, a dwa to dopiero początek).

Kontrakty podpisane z PGZ obejmowały także zakup przyrządów noktowizyjnych kilku typów dla Wojsk Lądowych i celowników termalnych SCT Rubin dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zakupom towarzyszą pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Samoloty i rakiety – do Polski z USA

Na kieleckich targach podpisano i przekazano stronie amerykańskiej dwa oficjalne zapytania o ofertę w sprawie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych i samolotów transportowych. Pierwszy dokument dotyczy rakiet FGM-148 Javelin, które mają trafić na uzbrojenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

MON chce kupić 60 wyrzutni i 180 pocisków wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. To niewielka liczba zważywszy, że w WOT służy obecnie ponad 20 tysięcy ludzi, a docelowo formacja ma liczyć ponad 50 tysięcy. Jednak jak twierdzą wojskowi, zakup pozwoli na rozpoczęcie szkolenia przed zamówieniem i dostawą nowszej wersji Javelina, której konstruowanie powoli dobiega końca.

Wojsko Polskie używa już innych przeciwpancernych pocisków kierowanych – skonstruowanych w Izraelu Spike'ów. Jednak przeszkolenie żołnierzy w ich obsłudze trwa zbyt długo, by dało się wytrenować żołnierzy WOT, którzy służą przede wszystkim w weekendy. Stąd pomysł uzupełniającego zakupu Javelinów, które są używane przez amerykańską Gwardię Narodową, której system szkolenia był wzorem dla WOT. Drugie zapytanie ofertowe dotyczy pozyskania pięciu samolotów C-130 Hercules w wersji H z nadwyżek amerykańskiego lotnictwa. Polskie Siły Powietrzne używają już pięciu samolotów Hercules w starszej wersji E, również pozyskanych z USA jako maszyny używane. Te samoloty dobiegają już kresu swych możliwości, stąd pomysł, by względnie tanim kosztem pozyskać nowszą wersję, co zapewni utrzymanie zdolności lotnictwa transportowego przez najbliższe kilka lat. Zgodę na transakcję wydał już amerykański Kongres - przypomniał w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak.

Prototyp Borsuka, który pływa

Na tegorocznych targach w Kielcach premierę miał prototyp pływającego bojowego wozu piechoty, któremu wojsko nadało kryptonim Borsuk. Do tej pory publicznie pokazywano jedynie model lub demonstrator technologii. Teraz jest to wóz, który przeszedł podstawowe badania.

Pojazd został opracowany przez polski przemysł – konsorcjum pod wodzą Huty Stalowa Wola i z udziałem innych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej i prywatnej Grupy WB. Jest uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną w bezzałogowej wieży, zintegrowanej z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike.

Borsuk ma być następcą wozów BWP-1, których Wojsko Polskie ma około tysiąca. To pojazdy skonstruowane w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku. Wtedy stanowiły prawdziwą rewolucję w sposobie projektowania uzbrojenia, ale ten czas już dawno minął. Dlatego Borsuk jest jednym z najbardziej wyczekiwanych produktów polskiej zbrojeniówki.

Prototyp Borsuka czekają teraz kolejne testy u producenta.

Prototyp BorsukaRafał Guz | PAP

Autor: Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC