Gigant chce ograniczyć sprzedaż mułu. By walczyć ze smogiem

Z kraju

ShutterstockPolska Grupa Górnicza planuje ograniczyć sprzedaż mułu węglowego

Polska Grupa Górnicza planuje ograniczyć sprzedaż mułu węglowego, który – spalany przez odbiorców indywidualnych – jest uznawany za paliwo przyczyniające się do powstawania smogu.

Jednocześnie spółka chce we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach przerabiać ten surowiec na bardziej ekologiczny.

- Ograniczamy sprzedaż, poza tym podjęliśmy współpracę z Politechniką Śląską, która ma opracowany patent, na razie na etapie demonstracyjnym. Chcemy przejść na etap przemysłowy wzbogacania mułów i produkowania z nich, wydzielania z nich paliwa o normalnych parametrach, które będzie mogło być spalane w kotłach ekologicznych i dodawane do miałów węglowych, z oddzieleniem części mineralnej zawierającej poniżej 6 proc. węgla, takie działania podjęliśmy – poinformował wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej Piotr Bojarski w piątek w Rybniku.

Jego zdaniem, rozwiązanie powinno zostać zrealizowane na przyszły sezon grzewczy. Jak poinformował, przeprowadzono już badania mułów w zakładach Rydułtowy i Marcel.

- Te muły się bardzo dobrze do tego nadają. Jak postawimy instalację przemysłową w Rydułtowach, będziemy się starali eliminować sprzedaż mułów do odbiorców indywidualnych – dodał wiceprezes Bojarski.

Oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Europie. Sześć palących pytań i odpowiedzi

Zobacz. Dokumentacja wyników pomiaru jakości spalin przez diagnostów podczas badania technicznego - to jedno z rozwiązań proponowanych przez rząd w walce ze smogiem. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo. (wideo z 20.01.2017)

Zmiany w kontroli drogowej. Nowy pomysł na walkę ze smogiemTVN Turbo

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock