Szyszko wymienia zaniedbania samorządów ws. smogu. "Przykładem może być Warszawa"

Sejmik Województwa Małopolskiego na początku ubiegłego roku przyjął uchwałę "antysmogową" dla miasta KrakówShutterstock

- Obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne państwa, natomiast samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia ze środowiskiem - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Dodał, że dotyczy to także problemu smogu i poprawy jakości powietrza w Polsce. Potrzebna jest współpraca na dwóch poziomach.

Rząd przygotowuje obecnie dwa rozporządzenia, które mają wprowadzić normy jakości dla kotłów i paliw stałych. Podczas ostatniego posiedzenia rząd zapoznał się również z rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) ws. niezbędnych działań, jakie należy podjąć, by skuteczniej walczyć ze smogiem. KERM proponuje m.in. skupienie się Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działaniach prowadzących do jak najszybszej poprawy jakości powietrza.

Zadania samorządów

Zdaniem ministra, to jednak za mało. Jak podkreślił, walka ze smogiem wymaga bowiem, oprócz działań systemowych, również większego zaangażowania ze strony samorządów.

- Samorządy powinny poszukiwać lokalnych rozwiązań, a także poprawić monitoring stanu jakości powietrza i jakości spalanego paliwa. Gminy powinny wiedzieć, kto punktowo zanieczyszcza powietrze - powiedział cytowany w komunikacie szef MŚ. Jak dodał, konieczne jest powiązanie działań legislacyjnych na szczeblu administracji rządowej z wdrożeniem i odpowiedzialnością za kulturę współżycia ze środowiskiem na poziomie samorządowym.

Warszawa z problemami

Resort środowiska podkreślił, że walka ze smogiem to także zadanie leżące w gestii podległym marszałkom województw wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Ograniczanie niskiej emisji to ich zadanie - w ramach realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), czyli dokumentów planistycznych określających działania podejmowane przez organy samorządu województwa na rzecz rozwoju regionu - czytamy.

Zdaniem ministerstwa, fundusze wojewódzkie nie były w ostatnim czasie skutecznym narzędziem w rękach marszałków w walce ze smogiem. "Dlaczego marszałkowie czy zarządy województw, którzy mają poważne instrumenty finansowe w postaci możliwości finansowania z WFOŚiGW np. w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działań poprawiających jakość powietrza, w wielu przypadkach w sposób nieefektywny gospodarowali tymi pieniędzmi?" - powiedział rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha, cytowany w komunikacie MŚ.

Jednym z zadań wykonywanym przez samorządy jest gospodarka przestrzenna i planowanie przestrzenne na poziomie lokalnym. Ale zdaniem resortu, została ona zaniedbana w wielu miejscach. - Przykładem może być Warszawa, gdzie niektóre kliny i korytarze napowietrzające zostały zabudowane - dodał minister Jan Szyszko.

Smog utrzymuje się przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli nie ma odpowiedniego ruchu powietrza. Ten problem nie dotyczy jednak tylko stolicy - wskazano w komunikacie.

Ustawa antysmogowa

Ministerstwo Środowiska jednocześnie zwróciło uwagę, że "w eliminowaniu smogu bardzo istotną kwestią jest również to, że minionych kilkunastu latach prywatni (najczęściej zagraniczni) inwestorzy przejęli w Polsce główne sieci ciepłownicze oraz inne strategiczne obiekty i instalacje do wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej".

"Podmioty te bardzo często nie rozwijały sieci odbiorców, nieznacznie również angażowały się w inwestycje proekologiczne. Stało się tak na przykład w Warszawie, Łodzi, Zielonej Górze, Wrocławiu, Toruniu i Poznaniu. Poprzez brak rozwoju sieci ciepłowniczej w dużych miastach w niewielkim stopniu spadała ilość tzw. kopciuchów - co z kolei bezpośrednio przyczyniało się do niskiej emisji" - podkreślił resort. W komunikacie zwrócono także uwagę, że na mocy prawa ochrony środowiska (tzw. ustawa antysmogowa) władze samorządu województwa mogą określać m.in. rodzaj lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania na danym terenie. Przykładem jest działanie Sejmiku Województwa Małopolskiego, który na początku ubiegłego roku przyjął uchwałę "antysmogową" dla miasta Kraków.

Przyczyny złej jakości powietrza

Jak wskazuje Ministerstwo Środowiska, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz odpadów w domowych, często przestarzałych piecach. Problem ten jednak wzrasta, gdy występują niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Normy stężenia zanieczyszczeń w powietrzu przekraczane są w wielu polskich miastach m.in. w Krakowie, Kielcach, Zabrzu, Rybniku, Żywcu oraz Lublinie.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (17.01.2017):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa z wizytą w Serbii. Belgrad jest drugim, po Francji, przystankiem w pierwszej od pięciu lat wizycie chińskiego przywódcy w Europie. Państwo Środka widzi w Serbii "konia trojańskiego", który pomoże im wkroczyć do Europy - ocenił francuski dziennik finansowy "Les Echos". Xi odwiedzi jeszcze Węgry. Zdaniem obserwatorów wybór Belgradu i Budapesztu przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji - napisała agencja Reutera.

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Źródło:
Reuters, PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl

Szkodliwe oprogramowanie wymierzone w polskie instytucje rządowe było w tym tygodniu dystrybuowane przez grupę hakerów APT28, powiązaną ze służbami wywiadowczymi Rosji - poinformowała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Źródło:
PAP

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,2 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tysięcy bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Źródło:
PAP

W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który wprowadza nowe świadczenie dla rodziców małych dzieci, tak zwane "babciowe". Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaapelowała o ponadpartyjne poparcie dla programu.

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację linii Condor. Skargę na Brukselę wniósł do Sądu Ryanair.

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Źródło:
PAP

W ostatnim losowaniu Lotto Plus padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi milion złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon.

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Wyjaśnił, że Okęcie i Modlin dzięki inwestycjom uzyskają nową przepustowość, którą najpierw trzeba będzie wykorzystać.

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Źródło:
PAP

Otwieramy ten proces konsultacji na społeczeństwo, obywateli, którzy Sejm wybierają - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że stworzona zostanie specjalna platforma, która "umożliwi każdemu obywatelowi uczestniczenie w konsultacji prawa, które w Sejmie jest stanowione".

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu zarejestrowano 86 696 używanych aut sprowadzonych z zagranicy - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to wzrost o 39,1 procent rok do roku. Kierunkiem, który rośnie najbardziej to Stany Zjednoczone, sprowadzamy o trzy czwarte więcej aut zza oceanu niż przed rokiem.

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Źródło:
PAP

W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 procent. Eksperci przewidują, że Rada pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Przedstawiciele upadłej giełdy kryptowalut FTX twierdzą, że zgromadzono środki znacznie przewyższające kwotę konieczną na spłatę klientów. Spółka potrzebuje 11 miliardów dolarów na pokrycie długów. Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został w pod koniec marca skazany na 25 lat więzienia.

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Źródło:
BBC

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery