Polska będzie miała swoją agencję ratingową. "Porozumienie jest już wynegocjowane"

Z kraju

tvn24Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej wkrótce podpiszą porozumienie w sprawie budowy Polskiej Agencji Ratingowej. Jej uruchomienie planowane jest na przyszły rok - poinformowała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

- Udało się uzgodnić porozumienie dotyczące budowy Polskiej Agencji Ratingowej na bazie Instytutu Analiz i Ratingu, która ma być zbudowana przez GPW, PFR i BIK. Planujemy ją uruchomić w przyszłym roku - powiedziała w czwartek prezes Zaleska.

- Porozumienie jest już wynegocjowane, wkrótce dojdzie do jego uroczystego podpisania - dodała.

Polska Agencja Ratingowa

Prezes powtórzyła, że celem Agencji ma być w pierwszej kolejności nadawanie ratingów papierom wartościowym, emitowanym przede wszystkim przez małe i średnie podmioty, które nie mają możliwości skorzystania z usług dużych zagranicznych agencji.

- Chcemy nie tylko pomóc tym spółkom, ale także zwiększyć przejrzystość na rynku akcji i obligacji, co przełoży się na zaufanie inwestorów tak do spółek, jak i do GPW. Krajowa agencja ratingowa wypełni lukę na polskim rynku kapitałowym, a przede wszystkim będzie impulsem do budowania w Polsce kultury ratingu - powiedziała Małgorzata Zaleska.

- Kalkulowaliśmy, że działalność Agencji będzie opłacalna przy kilkudziesięciu podmiotach - powiedziała, pytana o opłacalność projektu.

Poinformowała także, że Agencja będzie prowadzić równolegle działalność związaną ze sprzedażą informacji.

- Szukaliśmy formuły, by Agencja nie prowadziła tylko działalności misyjnej, dlatego będzie ona miała drugi filar, kompensujący koszty związane z nadawaniem ratingów. Chodzi o zbieranie i sprzedawanie unikatowych informacji, na przykład danych ZUS, czy urzędów skarbowych. Już dziś 15 proc. przychodów GPW pochodzi ze sprzedaży informacji - powiedziała prezes GPW.

W ubiegły piątek agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, perspektywa została podniesiona w górę z negatywnej do stabilnej. Zobacz materiał z programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS (02.11.2016):

S&P: rating bez zmian, perspektywa stabilnaTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: