Polscy rolnicy znowu wyprodukowali za dużo mleka. ARR: o około 6 proc.

Z kraju

United States Department of Agriculture W ub. roku kwotowym dostawy dynamicznie rosły do sierpnia, od września zaś powoli spadały. Rolnicy zmniejszali produkcję ze względu na groźbę kar

O około 6 proc. polscy producenci przekroczyli krajowy limit produkcji mleka - wynika ze wstępnych danych Agencji Rynku Rolnego. Producenci będą musieli zapłacić kary. Rok kwotowy 2014/15 zakończył się 30 marca, od kwietnia nie ma ograniczeń w produkcji mleka.

- Spodziewaliśmy się większego spadku dostaw w marcu. W marcu nastąpiło zmniejszenie dostaw mleka w stosunku do marca 2014, ale tylko o 0,5 proc. Ze wstępnych obliczeń wynika, że przekroczenie wyniesie ok. 6 proc. - poinformował w poniedziałek wiceprezes ARR Lucjan Zwolak.

Coraz więcej

W ub. roku kwotowym dostawy dynamicznie rosły do sierpnia, od września zaś powoli spadały. Rolnicy zmniejszali produkcję ze względu na groźbę kar. Od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r. do podmiotów skupujących (mleczarni) dostarczono ok. 10,51 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu. Limit produkcji mleka w roku kwotowym 2014/2015 wynosił 9,908 mld kg, więc przekroczenie wynosi ok. 600 mln kg. Szacujemy, że wysokość opłaty wyrównawczej, czyli kary za nadprodukcję mleka, będzie wysoka, wyższa od prognozowanej - powiedział Zwolak. Wyjaśnił, że wynika to z tego, że ilość tzw. "niewykonań" (mniejsze dostawy niż posiadany limit) była mniejsza niż w ub. roku (obliczając produkcję mleka od przekroczeń limitu, odejmuje się "niewykonania"). Zwolak zaznaczył, że do czasu zakończenia dodatkowych obliczeń nie poda wysokości kar za nadprodukcję mleka. - Wstępne szacunki wskazują, że może to być więcej, niż by wynikało z proporcjonalnego odniesienia się do roku ubiegłego - powiedział wiceprezes.

Kara za każdy litr

Kilka tygodni temu ARR oceniała, że kara za nadprodukcję może wynieść nawet 70 groszy za litr. Koszty produkcji litra mleka szacowała wówczas na poziomie 1,1-1,2 zł. W lutym średnia cena skupu mleka wyniosła 1,2 zł za litr. - Mamy sygnały o zamiarach części podmiotów skupujących obniżenia ceny skupu mleka - powiedział Zwolak. Wyjaśnił, że takie sygnały napływają od dużych mleczarni, które dotychczas płaciły lepsze od średniej ceny za mleko, teraz chcą tę cenę obniżyć; może to jednak spowodować spadek cen skupu także u innych mniejszych odbiorców tego surowca. Zdaniem wiceszefa Agencji prawdopodobnie w kolejnych miesiącach nastąpi wzrost podaży mleka. Jak mówił, sytuacja na rynku mleka powinna zacząć się klarować od maja i wtedy okaże się, czy jest możliwość zagospodarowania wyprodukowanej ilości surowca na rynku krajowym czy na eksport. Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na rozłożenie zapłaty kar za nadprodukcję mleka na trzy roczne raty.

Kolejny raz

W ub. roku kwotowym Polska także przekroczyła swój limit produkcji mleka, a rolnicy musieli zapłacić kary. Wyniosła one ok. 30 gr za litr mleka ponad limit. Przekroczenie kwoty wyniosło 167 mln kg, czyli 1,68 proc. Kary za nadprodukcję wyniosły łącznie 46,4 mln euro, tj. ok. 200 mln zł. Swoje limity produkcyjne przekroczyło 55,7 tys. rolników, w tym roku w tej grupie może znaleźć się jeszcze więcej producentów. Zdaniem Zwolaka, większość producentów przekracza limit nieznacznie (70 proc. osób zapłaciło łącznie 20 proc. kary). Natomiast w ub.r. dla ok. 40 producentów (rolników i gospodarstw rolnych) kary były dotkliwe i średnio wynosiły ponad 300 tys. zł. W Polsce produkcją mleka zajmuje się 144 tys. gospodarstw rolnych, czyli ok. 500 tys. osób.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: United States Department of Agriculture