Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl
"Nic się nie zgadza w jego opowieściach". Prof. Tyrowicz o Adamie Glapińskim
"Nic się nie zgadza w jego opowieściach". Prof. Tyrowicz o Adamie GlapińskimTVN24
wideo 2/8
"Nic się nie zgadza w jego opowieściach". Prof. Tyrowicz o Adamie Glapińskim

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

W czwartek Money.pl poinformował, że zarząd NBP przyjął uchwałę, która zwiększa premię, będącą dodatkiem do pensji prezesa Adama Glapińskiego, o 30 proc. Według money.pl, efektem tej uchwały będzie wzrost wynagrodzenie szefa banku centralnego w ciągu roku o 191 tys. zł.

Czytaj także: Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Prof. Joanna Tyrowicz była pytana w "Faktach po Faktach" o wyższe zarobki szefa banku centralnego.

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki, bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - odpowiedziała członkini RPP. - Czyli ani że inflacja nie jest w celu, ani się do niego nie zbliża, ani wszystkie podejmowane decyzje nie były właściwymi decyzjami. Nagle robimy jakieś wielkie larum. Robimy to larum słusznie, bo to jest oburzające, samo zachowanie jest niedopuszczalne, ale on jest jaki jest - wskazała.

Adam Glapiński pytany o swoją premię przez dziennikarkę TVN24
Adam Glapiński pytany o swoją premię przez dziennikarkę TVN24TVN24

Podwyżka dla prezesa Glapińskiego i zarządu NBP

Profesor Tyrowicz pytana przez Piotra Kraśkę o uchwałę przyznającą podwyżkę dla prezesa NBP i sposób, w jaki się o niej dowiedziała, potwierdziła pojawiający się wcześniej wątek maila od innego członka RPP Pawła Muchy.

- W ocenie pana Pawła Muchy przyjęcie tej uchwały było z naruszeniem wewnętrznych regulaminów, pomijając już w ogóle sam sens tej uchwały, czyli zwiększenie wynagrodzeń dla pana prezesa. Tam jest ileś materiałów z NIK-u, które podważają sam tryb wyznaczania wynagrodzeń członków zarządu. Nikt nie zwracał na to uwagi, no bo kto czytał grube raporty NIK-u, ale jak "wyszedł" pan prezes, to zwróciliście państwo na to uwagę - odpowiedziała.

Co lub kto odpowiada za inflację w Polsce według Glapińskiego

Prof. Tyrowicz została także zapytana o komentarz do słów prezesa NBP, w których wskazuje, kto lub co jest winny inflacji w Polsce. Stwierdziła, że "nic się w nich nie zgadza".

- Nic się nie zgadza w tych jego opowieściach. Na czym polega problem? Pan profesor chce jakoś, po raz kolejny, zwalić na kogoś winę za inflację. Wcześniej zwalał na Putina, potem na coś innego, potem robiły banery. Teraz ma taki powód, że rząd podnosi pensje pracownikom sektora publicznego, którzy nie mieli podnoszonych wynagrodzeń, kiedy inflacja przekraczała kilkanaście procent przez dwa lata pod rząd. Ja nie oceniam, czy to jest właściwa czy niewłaściwa decyzja po stronie rządu, bo to jest ich władczość. Te dwie polityki są rozdzielne i tak dalej. Ale to jest po prostu chora narracja. My nie jesteśmy od tego, żeby szukać winy w kimś innym, tylko żeby właściwie na to reagować. Co nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem, że te wynagrodzenia wzrosły, bo była informacja, że one będą rosły, potem one zostały podniesione i mamy październik tego roku i pierwszy raz używamy tego argumentu. To to jest jakaś paranoja w ogóle - skwitowała członkini RPP.

Inflacja i stopy procentowe w PolscePAP/Michał Czernek

Kwestia stóp procentowych

Prof. Tyrowicz przedstawiła swoją ocenę dotyczącą polityki obniżania stóp procentowych, zaczynając od zauważenia, że "stopy procentowe zostały podniesione w 2022 roku do niewystarczającego poziomu".

- One częściowo pomagają nam obniżyć inflację, ale w niewystarczającym stopniu. Co to znaczy? To znaczy, że będziemy mierzyć się z inflacją dłużej. Teraz mówię o 22, potem w 2023 roku zostały całkowicie bezzasadnie obniżone. Nie było żadnego ekonomicznego uzasadnienia dla ich obniżania wtedy. Więc mieliśmy zbyt niskie stopy i jeszcze je obniżyliśmy. Jeśli się państwo zastanawiacie, dlaczego mamy w tej chwili wzrost inflacji, to dlatego, że nasz Narodowy Bank Polski, my Rada Polityki Pieniężnej, nie przygotowaliśmy gospodarki na to, co było wiadomo, że się w niej prędzej czy później wydarzy - powiedziała prof. Tyrowicz.

Członkini RPP pytana o to, jakie są szanse na to, że w 2025 roku dojdzie do obniżki stóp procentowych, wskazała na pewien problem.

- Dla pana prezesa wszystko jest "my" albo "oni". "My" to nie jest naród, a "oni" to nie jest inflacja. Próbuję teraz powiedzieć, że coś jeszcze będzie się działo wiosną przyszłego roku i nie ma to żadnego związku z polityką pieniężną - odpowiedziała. Profesor przyznała, że chodzi o wybory prezydenckie, które mają się odbyć w maju.

Czytaj też: Co dalej z inflacją? Prezes NBP wskazuje poziom i daty

Tyrowicz pytana, czy w jej ocenie będzie pole do obniżki stóp procentowych, odparła, że nie jest to "kwestia mojej własnej oceny".

- Ja nie widzę tego w żadnym z modeli NBP. To nie jest kwestia mojej własnej oceny. Materiały analityczne, które przedstawiają nam pracownicy NBP, wyraźnie wskazują, że do końca horyzontu projekcji, który na dziś jest 2026, nie jesteśmy z inflacją w celu. To o jakich obniżkach (stóp procentowych - red.) ludzie chcą rozmawiać? - powiedziała. Na pytanie, "to co ten prezes mówi?", Tyrowicz odpowiedziała, iż "ten prezes mówi, że będą wybory wiosną przyszłego roku". 

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP