Wspólne unijne kontrole podatników. Nowe możliwości fiskusa

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Kolejne uderzenie w "karuzelę podatkową". 22 osoby z zarzutami (materiał z 16.05.2023)
Kolejne uderzenie w "karuzelę podatkową". 22 osoby z zarzutami (materiał z 16.05.2023)CBŚP
wideo 2/4
CBŚPKolejne uderzenie w "karuzelę podatkową". 22 osoby z zarzutami

Urzędnicy podatkowi z różnych państw Unii Europejskiej będą mogli prowadzić wspólne kontrole, także na terytorium Polski. - Wspólna kontrola jest inicjowana przez uzasadniony wniosek innego państwa, o ile na ten wniosek polska administracja odpowie pozytywnie - poinformował dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. Resort pracuje nad wdrożeniem unijnej dyrektywy do prawa krajowego.

Przepisy dotyczące wspólnych kontroli znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Ustawa ma za zadanie implementować do polskiego prawa dyrektywę DAC7, dotyczącą współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi w dziedzinie opodatkowania.

- Przewidziane w dyrektywie wspólne kontrole to kolejne narzędzie współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi w obszarze wymiany informacji o podatkach bezpośrednich. Współpraca w ramach wspólnych kontroli będzie polegała na wspólnym prowadzeniu niektórych czynności przez urzędników administracji podatkowych różnych państw członkowskich - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz.

Wspólne kontrole podatników w Unii Europejskiej

Zaznaczył, że "to nie jest nowa forma kontrolowania przedsiębiorców czy nowa forma postępowania lub działania administracji skarbowej". - Dotychczasowe krajowe procedury pozostają te same – po prostu dyrektywa umożliwia administracjom skarbowym kilku krajów prowadzenie niektórych czynności wspólnie. Wspólna kontrola jest inicjowana przez uzasadniony wniosek innego państwa, o ile na ten wniosek polska administracja odpowie pozytywnie - wyjaśnił Marcin Lachowicz.

- Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, wówczas wszczynane są odpowiednie krajowe procedury i następuje wymiana informacji między administracjami z aktywnym udziałem urzędników innych państw członkowskich - dodał przedstawiciel resortu finansów.

Lachowicz przekazał, że wymiana informacji w ramach wspólnych kontroli może dotyczyć każdego z podatnika. - Chodzi o wymianę informacji i wspólne przeprowadzanie czynności przez administracje skarbowe państw członkowskich w toku każdej z procedur, jakie są przewidziane w prawie podatkowym danego państwa – w Polsce to mogą być czynności sprawdzające, to mogą być postępowania podatkowe, kontrole podatkowe czy kontrole celno-skarbowe - tłumaczył.

Dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów zwrócił uwagę, że "wspólne prowadzenie czynności z urzędnikami innego państwa członkowskiego będzie mogło odbywać się na terytorium Polski, ale to rozwiązanie daje Polsce prawo do wnioskowania do innych krajów o podobne działanie, jeśli zajdzie taka konieczność".

- Tego typu współpraca jest już obecnie prowadzona na podstawie dyrektywy, a nowe narzędzie współpracy administracyjnej "wspólne kontrole" zapewni dodatkowo podatnikom możliwość otrzymania raportu końcowego z uruchomionej współpracy - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości