TVN24 Biznes | Z kraju

Groźba "utraty pieniędzy z kont bankowych". Poczta Polska ostrzega

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Poczta Polska ostrzega przed wiadomościami e-mail od oszustów z fałszywą informacją o konieczności uzupełnienia dokumentacji celnej dotyczącej towarów zakupionych w azjatyckich sklepach internetowych. "Spełnienie prośby grozi utratą osobistych danych lub pieniędzy" – wskazano w komunikacie.

Poczta Polska poinformowała, że pojawił się nowy sposób oszustwa wykorzystujący niewiedzę użytkowników dotyczącą wdrożenia przez Unię Europejską m.in. tzw. pakietu VAT dla e-commerce. W polskim parlamencie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma na celu implementację unijnych dyrektyw do polskich regulacji.

Według autorów projektu nowe przepisy mają przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Poczta Polska ostrzega

"Ponieważ zmiana sposobu postępowania z przesyłkami jest zagadnieniem nowym, internetowi oszuści postanowili wykorzystać ten fakt rozsyłając fałszywe e-maile do klientów, w których zachęcają do otwarcia zawirusowanego załącznika lub linku" – wskazała Poczta Polska.

Rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek ostrzegła, że "po kliknięciu w załącznik albo link znajdujący się w otrzymanej wiadomości, komputer może zostać zarażony wirusem, w tym wypadku koniem trojańskim, który pozwoli przestępcom wykraść dane i przejąć kontrolę nad komputerem".

- W przypadku najnowszego ataku cyberprzestępców, jaki wykryliśmy, użytkownik może też zostać poproszony o dane logowania do banku albo innych serwisów. Grozi to przekazaniem wrażliwych danych osobowych, a nawet utratą pieniędzy z kont bankowych. Kategorycznie wyjaśniamy, że Poczta Polska nie wysyła do klientów maili dotyczących cła i nigdy nie prosi swoich klientów o dane bankowe – zaznaczyła Siwek.

Poczta Polska apeluje o zgłaszanie wiadomości tego typu do spółki.

Ofensywa oszustów

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegała niedawno przed oszustwem "na zagraniczną paczkę", która została zatrzymana do kontroli celnej. Mieszkanka województwa śląskiego właśnie w ten sposób straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają dane. Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba operacji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu z wykorzystaniem aplikacji wzrosła o 449,1 procent kwartał do kwartału.

Niedawno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości