TVN24 Biznes | Z kraju

Paczki z Chin pod lupą. Do budżetu może wpłynąć ponad miliard złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, Rzeczpospolita
Nowe podatki w 2021 roku
Nowe podatki w 2021 rokuTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowe podatki w 2021 roku

W Sejmie ruszył proces legislacyjny nowelizacji ustawy o VAT. Zakłada on zniesienie zwolnienia z VAT dla importu spoza Unii Europejskiej towarów w tak zwanych małych przesyłkach o wartości do 22 euro. Nowe przepisy mogą oznaczać zmiany, w tym wzrost cen, dla osób korzystających z chińskich serwisów zakupowych.

Komisja finansów publicznych rozpatrzyła i przyjęła w środę wieczorem rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, która ma na celu implementację do polskich regulacji unijnych dyrektyw tzw. pakietu e-commerce związanego z uszczelnieniem VAT-u w zakresie handlu internetowego.

"Wszystkie przysyłki spoza UE (np. z Chin) od 1 lipca z obowiązkowym VAT. Także te poniżej 22 euro, które do tej pory były z tego zwolnione. To 1,1 mld zł extra do budżetu/rok" - skomentował na Twitterze ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry,

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

O zmianach w podatku VAT informowała też czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Na razie nie wiadomo, w jakim stopniu sprzedawcy czy sam AliExpress będą skłonni wziąć nieunikniony wzrost cen na siebie, czy raczej przerzucą go na klientów" - pisał dziennik.

– Jesteśmy przygotowani, jeszcze nie publikujemy konkretnych informacji. Dla klientów zmiana nie będzie odczuwalna, nie mają się czego obawiać – wyjaśniło w odpowiedzi na pytani "Rzeczpospolitej" biuro prasowe AliExpress.

– W niektórych przypadkach oszczędność na podatku VAT może stanowić czwartą część ceny – mówił w rozmowie z gazetą Bartosz Ferenc, twórca m.in. Founders.pl. – Innym aspektem jest to, że europejscy gracze musieli płacić cło i VAT od towarów hurtowo sprowadzanych z Azji, a ich konkurenci obchodzili tę konieczność, dzieląc przesyłki na mniejsze, które trafiały bezpośrednio do klientów – dodał.

"Rzeczpospolita" zwróciła też uwagę na raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym oceniono, że obecny system weryfikacji przesyłek trafiających do Polski spoza UE jest nieskuteczny.

Nowe przepisy

Według autorów projektu nowe przepisy mają przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich.

Zmiany mają prowadzić do pełniejszego odwzorowania zasady opodatkowania towarów lub usług w miejscu ich konsumpcji. Oznacza to, że przychody z VAT będą zasilać budżet państwa ostatecznego odbiorcy danego towaru lub usługi. Planowane jest zmniejszenie obciążeń i kosztów związanych z wypełnianiem obowiązków podatkowych poprzez uproszczenie i modernizację systemu VAT, jeśli chodzi o transgraniczny handel elektroniczny.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2021 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości