Przedsiębiorcy nabierają wiatru w żagle. Jest najlepiej od trzech miesięcy

Z kraju

TVN24Produkcja przemysłowa

Zarówno wielkość produkcji, jak i liczba nowych zamówień, wzrosły w szybszym tempie. Zatrudnienie w sektorze wzrosło dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu. Jest to rekordowy okres nieprzerwanego wzrostu liczby miejsc pracy w historii badań - poinformowała w poniedziałek firma Markit. Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego w październiku wzrósł z 50,9 pkt we wrześniu do 52,2 pkt, czyli poziomu najwyższego od trzech miesięcy.

W komunikacie podano, że polski sektor przemysłowy odzyskał na początku ostatniego kwartału 2015 roku wyraźne tempo wzrostu. Wskaźnik PMI wzrósł z wrześniowego poziomu 50,9 pkt, najniższego od dwunastu miesięcy i w październiku osiągnął wartość 52,2, sygnalizując największą poprawę warunków w sektorze od lipca i wydłużając obecny okres wzrostów do trzynastu miesięcy. Zaznaczono, że ogólne tempo ożywienia pozostało jednak słabsze niż trend zarejestrowany w pierwszej połowie 2015 roku. "Zarówno wielkość produkcji, jak i liczba nowych zamówień, wzrosły w szybszym tempie. Liczba nowych zamówień została ożywiona wyraźnym napływem zamówień eksportowych. Zatrudnienie w sektorze wzrosło dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu. Jest to rekordowy okres nieprzerwanego wzrostu liczby miejsc pracy w historii badań. Z kolei firmy pozostały stosunkowo ostrożne, jeśli chodzi o aktywność zakupową, która nieznacznie zmalała" - napisano w raporcie. Markit wskazał, że zaległości produkcyjne zdecydowanie się skurczyły. Natomiast koszty produkcji spadły w tempie najszybszym od dwóch i pół roku, co doprowadziło do wyraźnego spadku cen wyrobów gotowych.

Rynek pracy "jasnym punktem"

Cytowany w komunikacie starszy ekonomista Markit Trevor Balchin ocenił, że październikowy wzrost wskaźnika PMI był dobrą wiadomością, a najnowszy odczyt indeksu wyrównał średnią za trzeci kwartał tego roku. - Był to najniższy kwartalny odczyt od roku, niemniej jednak pozytywny z perspektywy danych historycznych. Rynek pracy pozostał jasnym punktem w gospodarce. Obecny nieprzerwany 27-miesięczny okres wzrostu poziomu zatrudnienia jest najdłuższym w historii zbierania danych, które rozpoczęto w połowie 1998 roku. Jeśli chodzi o koszty produkcji, polscy producenci zarejestrowali ich największy spadek od dwóch i pół roku - zauważył Balchin. Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik, opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24