TVN24 Biznes | Z kraju

Klienci największego banku w Polsce na celowniku oszustów. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/4
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile z załącznikiem, który zawiera złośliwe oprogramowanie.

PKO BP poinformował, że przestępcy rozsyłają e-maile zawierające w tytule "Wyciąg okresowy". "Z wyglądu przypominają one wiadomość z banku oraz mają załącznik z rozszerzeniem .rar, który zawiera złośliwe oprogramowanie" - czytamy.

Nie należy otwierać załącznika. "Nie otwieraj go, ani nie klikaj w linki w takich wiadomościach – grozi to zainfekowaniem komputera. W efekcie możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" - wskazali przedstawiciele PKO BP.

Do ostrzeżenia dołączono przykładową wiadomość od oszustów. "Dzień dobry, w załączeniu przesyłamy dokument: Wyciąg okresowy 21/2022 za okres od 2022-02-01 do 2022-02-01. Z pozdrowieniami PKO Bank Polski" - czytamy w treści e-maila (pisownia oryginalna).

pkobp.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ostrzeżenia przed oszustami

To niejedyny bank, który w ostatnich dniach opublikował ostrzeżenie przed oszustami. ING Bank Śląski informował o tym, że cyberprzestępcy wysyłają SMS-y o rzekomej próbie włamania do konta bankowego. Wcześniej Santander Bank Polska ostrzegał, że oszuści rozsyłali wiadomości w mediach społecznościowych i podszywali się pod bank. Przestępcy zachęcali do inwestycji, która miała rzekomo dać wysoki zarobek.

Pojawiło się też nowe oszustwo "na Blika". W ramach tej kampanii przestępcy wysyłają SMS-y z informacją o przelewie 450 zł przesłanych na nasz telefon.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z ofensywą oszustów. Potwierdzają to dane. Z ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w trzecim kwartale 2021 roku odnotowano 7709 oszustw przy użyciu polecenia przelewu, co oznacza wzrost w stosunku do drugiego kwartału o 53,6 procent. Chodzi o sytuację nieuprawnionego dostępu do konta i wykonywanie przelewów przez oszustów na przykład po zainfekowaniu komputera złośliwym oprogramowaniem lub wyłudzeniu od klienta danych do logowania.

Łączna kwota oszukańczych poleceń przelewu wyniosła tylko w trzecim kwartale blisko 32 mln zł.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości