TVN24 Biznes | Z kraju

Duży bank ostrzega przed oszustami. "Przestępcy przejmą przelaną im gotówkę"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Ksiądz zaufał fałszywym policjantom i stracił pieniądze (materiał z 15.12.2021)
Ksiądz zaufał fałszywym policjantom i stracił pieniądze (materiał z 15.12.2021)tvn24
wideo 2/5
tvn24Ksiądz zaufał fałszywym policjantom i stracił pieniądze

Oszuści rozsyłają wiadomości w mediach społecznościowych, podszywając się pod Santander Bank Polska - ostrzega bank. Przestępcy zachęcają do inwestycji, która daje rzekomo wysoki zarobek. Bank apeluje, aby nie klikać w podejrzany link i nie dać się oszukać.

"Uwaga! Oszustwo! Nie klikajcie w link! Przestępcy, podszywając się pod Santander Bank Polska na Facebooku oraz Instagramie, zachęcają do inwestycji, dającej wysoki zarobek. Zachęcają do wypełnienia formularza i podania: imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu mail" - informuje bank w mediach społecznościowych.

Bank dodaje, że "jeżeli ktoś to zrobi, to po chwili zadzwoni do niego osoba podszywająca się pod pracownika Santander Bank Polska".

"Będzie opowiadać o rzekomej wielkiej gotówce do wygrania, poprzez inwestowanie. W rzeczywistości to oszustwo!" - alarmuje bank. "Przestępcy w taki sposób przejmą przelaną im gotówkę, dalej będą zachęcać do kolejnych przelewów i oczywiście nigdy tych pieniędzy (a już tym bardziej żadnego zysku) nie zwrócą. Nie dajcie się oszukać" - opisuje bank.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, jakie pojawia się w ostatnim czasie.

Pod koniec grudnia Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) informował, że oszuści przygotowali fałszywą stronę, która miała na celu zainfekowanie telefonów złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy podszywali się pod największy bank w Polsce, PKO BP.

Zespół CERT Polska ostrzegał natomiast w połowie minionego miesiąca przed nową kampanią phishingową, w której przestępcy podszywali się pod instytucje finansowe i rozsyłali SMS-y z linkiem do fałszywego panelu bankowości internetowej. Jednym z przykładów był ING Bank Śląski.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości