Co oznaczają zmiany w zarządzie PKO BP? "Kolejny etap zwiększania wpływów"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mueller o zmianach na szczycie PKO BP
Mueller o zmianach na szczycie PKO BPTVN24
wideo 2/4
Mueller o zmianach na szczycie PKO BPTVN24

W czwartek doszło do niespodziewanych roszad w zarządzie PKO BP. Z funkcji prezesa zrezygnował Jan Emeryk Rościszewski, a Rada Nadzorcza powołała na stanowisko wiceprezesa banku Iwonę Dudę i powierzyła jej kierowanie pracami zarządu. "Wydaje się, że mamy kolejny etap zwiększania wpływów obozu Jacka Sasina kosztem środowiska premiera Mateusza Morawieckiego" - uważa dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z Subiektywnie o finansach.

W czwartek Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP. Z zarządu zostali odwołani Rafał Antczak i Jakub Papierski. Tego samego dnia rada nadzorcza banku powołała na funkcję wiceprezesa banku Iwonę Dudę i powierzyła jej kierowanie pracami zarządu od 23 października. Ponadto RN powołała w skład zarządu Wojciecha Iwanickiego na stanowisko wiceprezesa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rezygnacja prezesa PKO BP po czterech miesiącach

Jan Emeryk Rościszewski był prezesem PKO BP cztery miesiące - od czerwca 2021 roku.

Na stanowisku prezesa zastąpił Zbigniewa Jagiełłę, który 11 maja złożył rezygnację z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia. Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku. 

- Takie decyzje podejmują właściwe organy spółek prawa handlowego. PKO BP jest spółką akcyjną. Od tego, żeby podejmować decyzje w tym zakresie są przedstawiciele rady nadzorczej lub same osoby decydują o rezygnacji - tak rezygnację Rościszewskiego skomentował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Po czym dodał: - Nie znam powodów, dla których to się dzieje, bo takie decyzje podejmuje rada nadzorcza. My jako udziałowiec kluczowy, czyli Skarb Państwa, mamy tam większość przedstawicieli, ale ta informacja pojawiła się przed chwilą i nie rozmawiałem z Ministerstwem Aktywów Państwowych i nie mam bieżącej informacji w tym zakresie.

Prezes PKO BP zrezygnował - co dalej?

Piotr Sobolewski, starszy analityk ds. sektora finansowego Polityki Insight napisał na Twitterze, że Rościszewski był de facto nominatem Nowogrodzkiej, choć ludzie premiera starali się przekonać media, że to "człowiek Morawieckiego".

Według źródeł Polityki Insight do rezygnacji skłoniły Rościszewskiego pogarszające się relacje z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Ekonomista Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach zwrócił uwagę, że o tym, że Rościszewski niezbyt długo może pozostać szefem największego w kraju banku, mówiło się właściwie niemal od momentu, gdy objął fotel prezesa.

"Jego nominacja (...) była bowiem wynikiem kruchego kompromisu pomiędzy obozem premiera Mateusza Morawieckiego (poprzedni prezes Zbigniew Jagiełło był "jego człowiekiem"), partyjnym rdzeniem na Nowogrodzkiej i Ministerstwem Aktywów Państwowych, dowodzonym przez Jacka Sasina. Nie wiadomo czy w awanturze nie brała udziału jeszcze frakcja Zbigniewa Ziobro" - napisał Samcik.

Według dziennikarza "to najprawdopodobniej Sasin stał za >>odstrzeleniem<< Zbigniewa Jagiełło, ale wraz z nominacją Rościszewskiego okazało się, że nie udało mu się przejąć w PKO BP pełni władzy". Samcik dodał, iż "wydaje się, że mamy kolejny etap zwiększania wpływów obozu Jacka Sasina kosztem środowiska premiera Morawieckiego".

"Pokazują to pozostałe decyzje dotyczące zarządu PKO BP: odwołanie Rafała Antczaka (odpowiedzialnego za strategię banku) oraz Jakuba Papierskiego (szefa operacji skarbowych). Obaj byli jeszcze ze starego zaciągu prezesa Zbigniewa Jagiełło. Oni zapewne nie będą długo szukać nowej roboty. Podobno miękkie lądowanie jest też szykowane dla odchodzącego prezesa" - stwierdził Samcik.

Może o tym świadczyć czwartkowy, dość tajemniczy wpis Jacka Sasina na Twitterze. "Ogromne podziękowania dla Jana Rościszewskiego za profesjonalizm i wielką pracę na rzecz PKO BP. Życzę sukcesów i powodzenia w realizacji nowych, ważnych zadań na rzecz Polski" - napisał na wicepremier i minister aktywów państwowych.

Pod koniec września "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, iż "w PiS spekuluje się, że Jan Emeryk Rościszewski (...) będzie kandydatem na ambasadora Polski w Paryżu". Gazeta podkreśliła, że o tej informacji dowiedziała się "z kilku niezależnych od siebie źródeł".

"Jeden z naszych rozmówców twierdzi, że kandydatura była konsultowana z Pałacem Prezydenckim, a kolejny wskazuje, że do powołania miałoby dojść dopiero w przyszłym roku" - pisał "DGP". Biuro prasowe PKO BP przekazało dziennikowi wtedy, że "Jan Emeryk Rościszewski nie ubiega się o stanowisko ambasadora RP we Francji".

Zmiany na szczycie PKO BP - co to oznacza dla klientów?

Według Samcika z punktu widzenia klientów "niepokojące mogą być trzy rzeczy". "Po pierwsze to, że stanowisko prezesa PKO BP jest przedmiotem >>walk frontowych<<, czyli że może przechodzić z rąk do rąk w ramach frakcyjnych walk" - stwierdził.

"Po drugie to, że z banku wylatują wysokiej klasy menedżerowie, od których częściowo zależy realizowanie strategii banku. Zwłaszcza, że po takich dymisjach zwiększa się też rotacja w kadrach operacyjnych (najlepsi menedżerowie średniego szczebla też szukają nowej roboty)" - napisał Samcik.

I dodał: "Po trzecie to, że zmiany w top managemencie nie odbywają się płynnie, a więc w taki sposób, że pełniący obowiązki menedżer ogłasza swoje odejście, jest nominowany jego następca i w ciągu kilku miesięcy następuje przekazanie obowiązków. W tym przypadku mamy trzęsienie ziemi, które cechuje rewolucyjne, a nie ewolucyjne zmiany".

Zdaniem dziennikarza "te trzy rzeczy zwiększają znacznie ryzyko, że w banku może zapanować niestabilność, a jak źle pójdzie - to i chaos decyzyjny". Według Samcika "skutki zobaczymy nie jutro i nawet nie za kilka miesięcy, ale w kolejnych latach, gdy w PKO BP zaczną być widoczne efekty obecnych zaniedbań, niepodjętych decyzji i straconych szans biznesowych".

PKO BP

PKO BP jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,3 proc. udziałów w rynku oszczędności, 17,6 proc. w rynku kredytów, 19,7 proc. w rynku kredytów hipotecznych oraz 19,2 proc. w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji PKO BP. 

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKO BP

Pozostałe wiadomości

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC