PKO BP. Prezes Jan Emeryk Rościszewski odchodzi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Mueller o zmianach na szczycie PKO BP
Mueller o zmianach na szczycie PKO BPTVN24
wideo 2/4
TVN24Mueller o zmianach na szczycie PKO BP

Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował z funkcji prezesa banku - podał bank PKO BP.  Dodano, że z zarządu zostali odwołani Rafał Antczak i Jakub Papierski.

"Zarząd PKO Banku Polskiego („Bank”) informuje, że 14 października 2021 r. Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r." - czytamy w komunikacie giełdowym banku.

Rada nadzorcza PKO BP poinformowała jeszcze o odwołaniu ze składu zarządu banku Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego. Antczak pełnił w zarządzie banku funkcję wiceprezesa nadzorującego obszar bankowości przedsiębiorstw i analiz, a Papierski był wiceprezesem nadzorującym obszar bankowości inwestycyjnej.

Podziękowania od Jacka Sasina

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podziękował w czwartek Rościszewskiemu za pracę na rzecz banku. "Ogromne podziękowania dla Jana Rościszewskiego za profesjonalizm i wielką pracę na rzecz @PKOBP. Życzę sukcesów i powodzenia w realizacji nowych, ważnych zadań na rzecz Polski" - napisał na Twitterze Sasin.

Po godzinie 13 kurs PKO BP na giełdzie zniżkował o około 1,97 proc.

Kurs PKO BP na warszawskiej giełdziestooq.pl

Jan Emeryk Rościszewski rezygnuje z funkcji prezesa PKO BP

Rościszewski był prezesem PKO BP od czerwca 2021 roku. Jan Emeryk Rościszewski na stanowisku prezesa PKO BP zastąpi Zbigniewa Jagiełłę, który 11 maja złożył rezygnację z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia.

Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku.

Jan Emeryk Rościszewskipkobp.pl

Sylwetka Jana Emeryka Rościszewskiego

Jan Emeryk Rościszewski w latach 1990–1991 pracował we Francji dla AXA Banque oraz AXA International, a w latach 1991–1993 dla Groupe Azur. W latach 1993–1996 był członkiem zarządu TU Azur Ostoja S.A. oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie (TUnŻ) Azur Życie S.A. Od 1996 roku był związany z BNP Paribas: w latach 1998-2016 jako prezes zarządu kierował TUnŻ Cardif Polska S.A. i pełnił też w okresie 2001-2016 funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jan Emeryk Rościszewski zasiada w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego S.A. i Grupy Żywiec S.A.

Rościszewski jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d'Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego. Rościszewski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta oraz Bene Merito MSZ za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej – czytamy na stronie PKO BP.

PKO BP

PKO BP jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,3 proc. udziałów w rynku oszczędności, 17,6 proc. w rynku kredytów, 19,7 proc. w rynku kredytów hipotecznych oraz 19,2 proc. w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji PKO BP. 

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKO BP

Pozostałe wiadomości