Prognozy dla polskiej gospodarki w dół. MFW o "trzech potężnych siłach"

Źródło:
PAP, Reuters
Adam Glapiński o sytuacji gospodarczej Polski (wypowiedź z 6 października 2022)
Adam Glapiński o sytuacji gospodarczej Polski (wypowiedź z 6 października 2022)TVN24
wideo 2/5
Adam Glapiński o sytuacji gospodarczej PolskiTVN24

Polska gospodarka w 2022 roku urośnie o 3,8 procent, a nie o 4,5 procent, jak zakładano wcześniej - tak wynika z nowych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Obniżono też prognozy na 2023 rok z 2,0 do 0,5 procent. MFW pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego produktu krajowego brutto (PKB) w 2022 roku na poziomie 3,2 procent, a na 2023 rok obniżył do 2,7 procent. W ocenie głównego ekonomisty MFW banki centralne powinny "utrzymać kurs" w swoich wysiłkach na rzecz normalizacji polityki monetarnej i walki z inflacją.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w najnowszej wersji cyklicznego raportu World Economic Outlook, obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 roku do 3,8 proc. z 4,5 proc., a w 2023 roku do 0,5 proc. z 2,0 proc. Poprzednie prognozy pochodziły z końca lipca br.

MFW szacuje, że średniorocznie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w Polsce w 2022 roku wyniesie 13,8 proc., w tym 15,8 proc. na koniec roku. Wg MFW średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie w 2023 roku 14,3 proc., wyżej niż w bieżącym roku a na koniec 2023 roku - 9,0 proc.

Według Funduszu, w dłuższym terminie - w 2027 roku - polska gospodarka może urosnąć o 3,1 proc., a inflacja będzie na poziomie celu NBP, czyli 2,5 proc.

Prognozy dla światowej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w 2022 roku. "Przewiduje się, że globalny wzrost spowolni do 3,2 proc. w 2022 r. z 6,0 proc. w 2021 r. i 2,7 proc. w 2023 r. Jest to najniższa ścieżka wzrostu PKB od 2001 r., z wyjątkiem globalnego kryzysu finansowego i ostrej fazy pandemii COVID-19, i odzwierciedla znaczne spowolnienie dla największych gospodarek: skurczenie się amerykańskiego PKB w pierwszej połowie 2022 r., skurczenie się strefy euro w drugiej połowie 2022 r. oraz przedłużającą się pandemię COVID-19 i związane z nią lockdowny w Chinach wraz z narastającym kryzysem w sektorze nieruchomości. Około jedna trzecia światowej gospodarki stoi przed dwoma kolejnymi kwartałami ujemnego wzrostu" - napisano w październikowym raporcie.

"Przewiduje się, że globalna inflacja wzrośnie do 8,8 proc. w 2022 r. z 4,7 proc. w 2021 r., a następnie spadnie do 6,5 proc. w 2023 r. i do 4,1 proc. w 2024 r. Niespodzianki związane ze wzrostem inflacji były najbardziej rozpowszechnione wśród gospodarek rozwiniętych, przy większej zmienności na rynkach wschodzących i rozwijających się gospodarkach" - dodano.

W ocenie MFW w bilansie czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB na świecie nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym. "W bilansie ryzyka dla scenariusza bazowego prognozy nadal dominują czynniki o charakterze negatywnym, o silnym oddziaływaniu. (…) Gospodarka światowa nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami, ukształtowanymi przez utrzymujące się skutki trzech potężnych sił: rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kryzysu związanego z kosztami życia spowodowanego utrzymującą się i narastającą presją inflacyjną oraz spowolnienia gospodarczego w Chinach" - napisano w raporcie.

"Wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję może obniżyć produkcję w Europie. Odrodzenie się pandemii COVID-19 lub nowych globalnych obaw o zdrowie publiczne może jeszcze bardziej zahamować wzrost PKB. Pogłębienie się kryzysu w sektorze nieruchomości w Chinach może przełożyć się na krajowy sektor bankowy i wpłynąć na rozwój kraju, z negatywnymi skutkami transgranicznymi. A fragmentacja geopolityczna może utrudniać przepływy handlowe i kapitałowe, dodatkowo utrudniając współpracę w zakresie polityki klimatycznej" - wskazano.

Kiedy szczyt inflacji?

W raporcie wskazano, że inflacja powinna osiągnąć swój szczyt pod koniec 2022 roku.

"Utrzymująca się i rosnąca presja inflacyjna spowodowała szybkie i zsynchronizowane zaostrzenie warunków monetarnych, wraz z silną aprecjacją dolara amerykańskiego w stosunku do większości innych walut. Zacieśnienie globalnych warunków monetarnych i finansowych przebija się przez gospodarki, zmniejszając popyt i pomagając stopniowo ujarzmić inflację. Jak dotąd jednak presja cenowa okazuje się dość uporczywa i stanowi poważne źródło obaw dla decydentów. Spodziewamy się, że globalna inflacja osiągnie szczyt pod koniec 2022 r., ale pozostanie na podwyższonym poziomie dłużej niż wcześniej oczekiwano" - ocenili analitycy MFW.

Stopy procentowe

Ich zdaniem światowe banki centralne stoją przed trudnym zadaniem odpowiedniego wyważenia polityki monetarnej. "Polityka pieniężna może przestrzelić w kwestii właściwego stanowiska w celu obniżenia inflacji. Ścieżki polityki monetarnej w największych gospodarkach mogą nadal się różnić, prowadząc do dalszej aprecjacji dolara amerykańskiego i napięć transgranicznych. Więcej szoków związanych z cenami energii i żywności może spowodować dłuższe utrzymywanie się inflacji. Globalne zaostrzenie warunków finansowania może wywołać powszechny kryzys zadłużenia rynków wschodzących" - napisano w publikacji.

"Istnieje ryzyko zarówno zbyt słabego, jak i zbyt mocnego zacieśnienia polityki monetarnej. Niedostateczne zacieśnienie jeszcze bardziej umocniłoby proces inflacyjny, podważyłoby wiarygodność banków centralnych i odkotwiczyłoby oczekiwania inflacyjne. Jak uczy nas historia, zwiększyłoby to tylko ewentualny koszt opanowania inflacji. Nadmierne zacieśnienie grozi wepchnięciem światowej gospodarki w niepotrzebnie ostrą recesję. Jak argumentowało ostatnio kilka prominentnych głosów, nadmierne zaostrzenie jest bardziej prawdopodobne, gdyż banki centralne działają w sposób nieskoordynowany" - dodano w projekcji.

Banki centralne powinny "utrzymać kurs" w swoich wysiłkach na rzecz normalizacji polityki monetarnej i walki z inflacją - powiedział podczas wtorkowego briefingu główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Pierre-Olivier Gourinchas, cytowany przez Agencję Reutera.

- To, co zalecamy, to aby banki centralne pozostały na kursie - wskazał. - To nie oznacza, że powinny przyspieszyć w porównaniu z tym, co robiły, ale nie oznacza to również, że powinny wstrzymać się na drodze do normalizacji monetarnej - dodał Gourinchas.

Kryzys energetyczny

W raporcie wskazano, że inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała również spowolnienie działalności gospodarczej przez wywołanie kryzysu energetycznego.

"Wojna w Ukrainie i pogłębiające się cięcia w dostawach gazu do Europy spotęgowały napięcia na światowych rynkach surowcowych, co ponownie doprowadziło do wzrostu cen gazu ziemnego. Gospodarki europejskie, w tym największa, Niemcy, są narażone na skutki cięć w dostawach gazu. Ciągła niepewność co do dostaw energii przyczyniła się do spowolnienia realnej aktywności gospodarczej w Europie, zwłaszcza w przemyśle, osłabiając konsumentów i, w mniejszym stopniu, zaufanie przedsiębiorców" - napisano.

W ocenie MFW obecny szok energetyczny, zwłaszcza w Europie, nie jest przejściowy. - Zima 2022 roku będzie wymagająca, ale zima 2023 roku będzie prawdopodobnie gorsza - powiedział dziennikarzom Pierre-Olivier Gourinchas.

Główny ekonomista MFW alarmował również o potrzebie szybszego działania w sprawie rozwiązania rosnących problemów z zadłużeniem, z jakimi borykają się gospodarki rynków wschodzących i rozwijających się.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przeciętna polisa zdrożała o 23 procent w porównaniu do poziomu przed rokiem - wynika z danych Rankomat.pl. W ciągu dwóch lat aż o 41 procent. - Nic nie wskazuje na to, aby wzrosty cen OC miały się zatrzymać. Po trzech kwartałach 2024 roku ubezpieczyciele w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych odnotowali stratę na poziomie 328,8 milionów złotych - mówi Grzegorz Demczyszak z Rankomat.pl.

Za OC trzeba zapłacić o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Eksperci ostrzegają: to nie koniec podwyżek

Za OC trzeba zapłacić o jedną piątą więcej niż przed rokiem. Eksperci ostrzegają: to nie koniec podwyżek

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Pierwszą ofiarą ewentualnej nadchodzącej wojny handlowej są inwestycje - mówi Andrzej Dycha, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Widać już to w liczbach. Łączna wartość inwestycji spadła o około 25 procent w ostatnim kwartale 2024 roku - poinformowali na konferencji przedstawiciele PAIH.

"Efekt Trumpa" w Polsce. Rządowa agencja widzi pierwsze "ofiary"

"Efekt Trumpa" w Polsce. Rządowa agencja widzi pierwsze "ofiary"

Źródło:
PAP

Rodzi się za mało dzieci, a osób starszych jest coraz więcej. Wszystko to składa się na sytuację, w której system emerytalny może przestać być stabilny. Czy to znaczy, że wszyscy jesteśmy skazani na emeryturę minimalną? Niekoniecznie. Ale mimo że emerytura może się wydawać dla wielu odległą perspektywą, warto się na nią przygotować. - O oszczędzaniu należy pomyśleć jak najszybciej. To mogą być niskie kwoty, ale liczy się nawyk - mówi ekspert. Wystarczy nawet 200 złotych miesięcznie.

Jak nie zostać biedaemerytem? "Nie warto czekać na lepsze czasy"

Jak nie zostać biedaemerytem? "Nie warto czekać na lepsze czasy"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Cyfryzacji chce stworzyć spójną politykę dla sektora półprzewodnikowego. Trwają konsultacje nad regulacjami istotnymi dla liczącego 250 firm sektora. - Nie możemy się, jako Polska, opierać na tylko jednym przedsiębiorstwie. (…) Polska nie może rozmawiać tylko z jednym partnerem i ufać, że on nawet zobowiązując się będzie coś realizował, bo inwestycja Intela pokazała, że problemy w Stanach Zjednoczonych mogą skutkować również problemami (inwestycji – przyp. red.) również w Polsce – podkreślał wicepremier.

"Półprzewodniki to złoto XXI wieku". Rząd pracuje nad nową strategią po porażce z Intelem

"Półprzewodniki to złoto XXI wieku". Rząd pracuje nad nową strategią po porażce z Intelem

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zakupu przez Daniela Obajka i jego partnerkę Paulinę Salę 187-metrowego luksusowego apartamentu, za który mieli zapłacić cenę o milion złotych niższą od rynkowej - donosi w czwartek Onet. Cztery lata temu prowadząca w tej sprawie czynności prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, uznając, że brak w niej czynów noszących znamiona przestępstwa.

Apartament z milionową zniżką dla Obajtka. Prokuratura znów bada sprawę

Apartament z milionową zniżką dla Obajtka. Prokuratura znów bada sprawę

Źródło:
Onet, tvn24.pl

Najgęstsza sieć kolejowa jest w Czechach, a najwięcej linii szybkich prędkości jest w Hiszpanii - wynika z danych Eurostatu. W 2023 r. sieć kolejowa UE liczyła 200 947 km linii kolejowych.

Linie kolejowe w Europie. Czechy i Hiszpania na pierwszym miejscu w dwóch kluczowych kategoriach

Linie kolejowe w Europie. Czechy i Hiszpania na pierwszym miejscu w dwóch kluczowych kategoriach

Źródło:
PAP

Około 400 tysięcy mikroprzedsiębiorców nie złożyło wniosku o wakacje od ZUS za grudzień. - Część przedsiębiorców mogła być przerażona skomplikowaną procedurą samego wniosku – wskazuje jeden z powodów Piotr Juszczyk z Infaktu. - To powinno być zautomatyzowane. A obecnie bawimy się w biurokrację - mówi obecna rzecznika MŚP Agnieszka Majewska.

Na wakacje od ZUS nie tak łatwo się wybrać. "Bawimy się w biurokrację"

Na wakacje od ZUS nie tak łatwo się wybrać. "Bawimy się w biurokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Jak podaje BBC, Google porzuca swoje cele rekrutowania większej liczby pracowników z niedostatecznie reprezentowanych grup. Decyzja o rezygnacji z celów rekrutacyjnych związanych z różnorodnością, równością i włączeniem (DEI) zapada po przeprowadzeniu przez firmę corocznego przeglądu swoich polityk korporacyjnych. Wcześniej podobne decyzje podjęły inne duże koncerny, między innymi Meta i Amazon.

Google dołącza do listy firm rezygnujących z programów równościowych

Google dołącza do listy firm rezygnujących z programów równościowych

Źródło:
BBC

Do czwartku włącznie pracownicy federalni mogą dobrowolnie skorzystać z oferty administracji Donalda Trumpa, która umożliwia rezygnację z pracy w służbie cywilnej w zamian za wynagrodzenie. Otrzymają oni ośmiomiesięczną wypłatę oraz świadczenia wypłacane do końca bieżącego roku podatkowego, czyli do 30 września. Według informacji Reutersa z oferty skorzystał zaledwie jeden procent urzędników.

Dziś koniec oferty Trumpa dla urzędników. Na razie skorzystał z niej zaledwie jeden procent

Dziś koniec oferty Trumpa dla urzędników. Na razie skorzystał z niej zaledwie jeden procent

Źródło:
PAP

Elon Musk wycofa się z wszelkich działań mogących skutkować konfliktem interesów pomiędzy prywatnymi sprawami biznesowymi a pracą w Departamencie Efektywności Rządowej - zapowiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.

"Specjalny pracownik rządowy" Elon Musk ma wycofać się z części swoich umów

"Specjalny pracownik rządowy" Elon Musk ma wycofać się z części swoich umów

Źródło:
PAP

Po godzinie 9 obserwowaliśmy problemy w działaniu zdalnych kanałów sprzedaży (aplikacji mobilnej oraz systemu eIC2) - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe PKP Intercity. "Pełna funkcjonalność systemów została już przywrócona" - wyjaśniono. Od rana internauci pisali o utrudnieniach przy zakupie biletu przez Internet. To już druga w tym tygodniu usterka.

"Pełna funkcjonalność systemów została już przywrócona". Koniec problemów z biletami PKP Intercity

"Pełna funkcjonalność systemów została już przywrócona". Koniec problemów z biletami PKP Intercity

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska poczta US Postal Service oświadczyła, że wznawia obsługę paczek z Chin oraz Hongkongu po ogłoszonym dzień wcześniej zawieszeniu - przekazał w środę Reuters. Agencja zwróciła uwagę, że podtrzymanie zakazu byłoby równie odczuwalne dla chińskich sklepów internetowych, co amerykańskich konsumentów.

Poczta rezygnuje z zakazu. Będzie przyjmować chińskie przesyłki

Poczta rezygnuje z zakazu. Będzie przyjmować chińskie przesyłki

Źródło:
PAP, Reuters

Wysokie ceny mieszkań i kredytów, za mało gruntów i brak inicjatyw samorządowych i państwowych - to najważniejsze problemy rynku mieszkaniowego. - W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne, a mieszkań w Polsce będzie za mało - gorzko podsumowuje Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne"

"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Stopy procentowe po raz kolejny nie zostały zmienione. Nie jest wykluczone, że ich wysokość już niedługo może się jednak zmienić. Jarosław Sadowski z Rankomat.pl zwraca uwagę, że rynek kontraktów terminowych przewiduje spadek stóp o 0,75 punktu procentowego w tym roku. Taki scenariusz spowodowałby obniżenie raty przeciętnego kredytu hipotecznego o 196 złotych.

Czy raty kredytów spadną? Analiza eksperta

Czy raty kredytów spadną? Analiza eksperta

Źródło:
tvn24.pl

- Zabiegamy o to, żeby zwiększyć zasiłek dla bezrobotnych. Chodzi o to, aby stanowił co najmniej 50 procent ostatniego wynagrodzenia z okresu poprzedzającego utratę pracy - przekazał w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. - Cztery miliony Polaków zarabia płacę minimalną, a więc po utracie pracy mają problem. Taka sytuacja jest ogromną tragedią przy dzisiejszych kosztach życia - dodał.

Chcą dużej podwyżki zasiłków dla bezrobotnych. Nawet połowa ostatniej pensji

Chcą dużej podwyżki zasiłków dla bezrobotnych. Nawet połowa ostatniej pensji

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Alphabet, właściciel Google, zmienił regulamin dotyczący stosowania sztucznej inteligencji - podała w środę BBC, powołując się na oficjalny komunikat firmy. Usunięto w nim zapis dotyczący zakazu wykorzystywania technologii AI do produkcji broni i narzędzi inwigilacyjnych.

Właściciel Google znosi kluczowy zakaz w stosowaniu sztucznej inteligencji

Właściciel Google znosi kluczowy zakaz w stosowaniu sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zapowiedziała podjęcie działań związanych z "niebezpiecznymi produktami" zalewającymi rynek Unii Europejskiej. To oznacza, że sprzedawcy internetowi, w tym chińscy giganci Shein i Temu, będą podlegali nowym, surowszym kontrolom celnym.

Zaostrzenie kontroli handlu w sieci. Shein i Temu na celowniku Komisji Europejskiej

Zaostrzenie kontroli handlu w sieci. Shein i Temu na celowniku Komisji Europejskiej

Źródło:
"The Guardian"

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu NBP – wskazano w komunikacie opublikowanym po zakończonym w środę posiedzeniu RPP.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w środę o błędnym wprowadzeniu do sprzedaży wycofanej wcześniej odżywki białkowej "Whey Protein". W produkcie wykryto wcześniej obecność metalowych elementów. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - zaapelowano.

Ostrzeżenie przed odżywką białkową. Trafiła do sprzedaży w wyniku "błędu ludzkiego"

Ostrzeżenie przed odżywką białkową. Trafiła do sprzedaży w wyniku "błędu ludzkiego"

Źródło:
PAP

Łódzka fabryka Beko ma zostać przejęta przez innego producenta komponentów - spółkę Mefa. Firmy podpisują właśnie list intencyjny - poinformowała Beko Europe. "Dzięki tej transakcji zakład w Łodzi utrzyma dotychczasowy profil produkcji, a także 250 miejsc pracy" - podano.

Fabryka w Łodzi z nowym inwestorem. 250 miejsc pracy ma zostać uratowanych

Fabryka w Łodzi z nowym inwestorem. 250 miejsc pracy ma zostać uratowanych

Źródło:
PAP

Dzisiejsze czasy dają nam wiele różnorodnych opcji oszczędzania oraz inwestowania zgromadzonych środków pieniężnych. Spośród nich, coraz chętniej wybieraną opcją jest złoto inwestycyjne w postaci sztabek czy monet bulionowych. Te produkty inwestycyjne możemy nabyć u zaufanego sprzedawcy jakim jest Mennica.Apart.pl. Dlaczego warto skorzystać z jej oferty jeśli my także chcemy zainwestować w złoto? Zapraszamy do lektury!

Piękne i wartościowe: sprawdź, jak dobrze ulokować swoje fundusze w złoto inwestycyjne!

Piękne i wartościowe: sprawdź, jak dobrze ulokować swoje fundusze w złoto inwestycyjne!

Źródło:
materiał promocyjny

- Do 15 maja administracja Donalda Trumpa zamierza prowadzić konsultacje dotyczące limitów czipów - przekazał w środę wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. To reakcja na limit eksportu amerykańskich komponentów, nałożony między innymi na Polskę, przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Limit czipów dla Polski. "Trwają konsultacje"

Limit czipów dla Polski. "Trwają konsultacje"

Źródło:
PAP

Firmy Medical Factory i Med Professional mają zapłacić łącznie ponad 1,4 miliona złotych kary w związku z umyślnym dopuszczeniem do naruszeń prawa - przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W komunikacie dodano, że wspomniane podmioty wprowadzały w błąd konsumentów odnośnie między innymi nagród i odstąpienia od umowy, a ich pieniądze nie były zwracane.

"Spotkania pod fałszywym pretekstem". Dwie firmy ukarane przez UOKiK

"Spotkania pod fałszywym pretekstem". Dwie firmy ukarane przez UOKiK

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 roku wyniosła 6697,52 zł brutto i była niższa o 18 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że połowie zatrudnionych zostało wypłacone wynagrodzenie nie wyższe niż ta kwota, a druga połowa otrzymała wynagrodzenie nie niższe.

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Źródło:
PAP

100 tysięcy jaj zniknęło z przyczepy dystrybucyjnej, należącej do sklepu Pete & Gerry's Organics. Do kradzieży doszło w miejscowości Greencastle na wschodzie Stanów Zjednoczonych - przekazał w środę portal telewizji CNN. Straty oszacowano na 40 tysięcy dolarów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Ten podstawowy produkt spożywczy stał się ostatnio trudno dostępny w niektórych regionach USA z powodu wybuchu ptasiej grypy, a jego ceny osiągają niemal rekordowe poziomy.

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Źródło:
PAP, CNN

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Jednodniowy bojkot zakupów zorganizowany w piątek w kilku krajach bałkańskich skłonił część rządów do obniżenia cen podstawowych produktów oraz zobowiązania się do "walki o pobudzenie konkurencji". W kilku krajach objętych akcją ruch w sklepach spadł tego dnia o około połowę.

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Źródło:
PAP