TVN24 Biznes | Z kraju

Wzrost polskiej gospodarki inny niż szacowano. Najnowsze dane

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Gospodarka. Premier o zmianach dla firm
Gospodarka. Premier o zmianach dla firmTVN24
wideo 2/4
TVN24Gospodarka. Premier o zmianach dla firm

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego polska gospodarka zwiększyła się w 2019 roku o 4,5 procent rok do roku. Wcześniejsze szacunki wskazywały na wzrost Produktu Krajowego w Polsce w wysokości 4,1 procent.

Według skorygowanego szacunku GUS Produkt Krajowy Brutto w Polsce w 2019 roku wyniósł 2,288 bln zł, a w 2018 roku - 2,122 bln zł.

Jak czytamy w raporcie, dane zostały zrewidowane z powodu "uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2019 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora".

Rewizja benchmarkowa

Według analityków Banku Pekao wyższy niż wcześniej szacowano wzrost PKB, to głównie efekt "przeszacowania w górę spożycia publicznego". "Jest to konsekwencja uwzględnienia pełniejszych danych rocznych oraz rewizji benchmarkowej" - napisali na Twitterze eksperci.

Jeśli chodzi o tzw. rewizję benchmarkową, to GUS w swoim raporcie wyjaśnił, że zmiana wynikała z tytułu: wykorzystania nowych i aktualizacji istniejących źródeł danych, doskonalenia metod kompilacji danych, wdrożenia wytycznych zawartych w zaktualizowanym Podręczniku ds. deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (Manual on Government Deficit and Debt – MGDD).

Skorygowany szacunek PKB za 2019 rok - raport GUS

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wzrost gospodarczy w PolscePAP

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości