Z kraju

PiS chce zlikwidować podatek miedziowy. Akcje KGHM wystrzeliły

Z kraju

kghm.comPiS chce zlikwidować podatek miedziowy

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w poniedziałek, że złoży w Sejmie wniosek o zlikwidowanie podatku od miedzi i srebra. Jak uzasadniają politycy tej partii, ostatnio spadła rentowność kopalni wydobywających surowce objęte tym podatkiem. W reakcji na tę zapowiedź kurs akcji KGHM, notowanego na warszawskiej giełdzie, wystrzelił o ponad 10 proc.

O tym, że Prawo i Sprawiedliwość złoży do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra poinformował na konferencji prasowej w Lubinie Mariusz Błaszczak.

- Nasze przewidywania okazała się faktem. Niestety rentowność poszczególnych zakładów w Zagłębiu Lubińskim spada. Kopalnia miedzi "Lubin" jest jedną z tych kopalni, które zostały najbardziej poszkodowane poprzez wprowadzenie podatku od miedzi i srebra - powiedział szef klubu parlamentarnego PiS.

Zagrożone miejsca pracy

Jak mówił rentowność zakładu górniczego w Lubinie spadła poniżej 5 proc., a była przed wprowadzeniem podatku powyżej 20 proc.. Błaszczak zasugerował ponadto, że zagrożonych jest dziesiątki tysięcy miejsc pracy w Zagłębiu Lubińskim.

- Składamy do Sejmu projekt ustawy zwalniającej z podatku od miedzi i srebra. To prosty projekt składający się z dwóch artykułów. Liczymy na to, że zostanie poparty również przez koalicję rządową. To będzie 'sprawdzam' dla tego co mówi premier Ewa Kopacz. Jeżeli projekt stanie się obowiązującym prawem szanse rozwojowe KGHM wrócą, wtedy dziesiątki tysięcy zagrożonych miejsc pracy nie zostaną zlikwidowane - powiedział Błaszczak.

Pod koniec czerwca Sejm odrzucił wniosek o włączenie do porządku obrad debaty nad zgłoszonym przez SLD projektem nowelizacji ustawy o podatku od niektórych kopalin. Zmiany zaproponowane przez grupę posłów Sojuszu miałyby pozwolić na ok. 40 proc. zmniejszenie podatku, jaki płaci miedziowy potentat - KGHM.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

KGHM w górę

Informacje przekazane przez Mariusza Błaszczaka mocno podbiły kurs KGHM. Po godz. 13.00 ósł on o ponad 10 proc.

KGHM rośnie w poniedziałek o 10 proc.stooq.pl

Nie wszystko przesądzone

Jak podkreśla Tomasz Gessner z DM BDM, optymizm na KGHM-ie jest bardzo wyraźny, podobnie jak wykreowany na tym odbiciu obrót, ale nie wszystko jest jeszcze przesądzone. - To podejście trzeba jeszcze utrzymać. W tej kadencji Sejmu zniesienie podatku od srebra i miedzi nie wchodzi w grę, zatem i tak to jedynie potencjalny temat po wyborach i to pod warunkiem, że PIS je wygra i zdoła z ten pomysł przepchnąć - tłumaczył w serwisie Stooq.

- Warto mieć z tyłu głowy wariant, w którym z czasem rynek dojdzie do wniosku, że kwestia podatku to temat zbyt odległy, a bardziej realnym są aktualne tendencje na cenach miedzi, a co za tym idzie kondycja globalnych spółek wydobywających ten surowiec na całym świecie. Jeśli zagraniczny kapitał chce skracać swoje pozycje na KGHM'ie, to dostał właśnie dobrą okazję - dodał Gessner.

27.07 | Relacja z rynków - godz. 15.00TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kghm.com